Kategoriler

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Çeşitli baharatlar; yemeklerin içine tat vermesi ya da iştah açması için ilave edilir. Yemeklere bu baharatlar hem lezzet verir hem de yemeğin daha iştahlı yenilmesine yardım eder. Yalnızca baharatlar değil, yemeklerin daha iştahlı tüketilmesine yemeklerin yanın da hazırlanan salatalar da neden olur. Bol bol salatalarla birlikte acı biber ve turşu gibi yiyecekler de tüketilir. Kimi yemeklerin içine özellikle acı biber ilave edilirken kimi yemeklerin yanında da salatalara doğranır.

Genellikle ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bolca acı biber yetiştirilir ve hemen hemen her yemeğin için eklenir ya da yanında yenilir. İsot adı ile de bu bölgelerde kullanılır.
Nohut, fasulye, çiğ köfte, kısır gibi yiyeceklerin içinde acı biber bolca kullanılır. Turşu olarak, küçük tombul şekilde olanlar da sık sık tüketilmektedir. Tabi yemeklerin yanına acı sivri biberin tat katması dışında sağlık açısından da birçok faydası vardır.
Ülkemizde sadece Meksika, Hindistan gibi dünya ülkelerinin mutfaklarında da bolca kullanılan acı biber birçok hastalığı önler. İçeriğinde bulunan B6, C ve E vitaminleri içermesi nedeniyle de çok faydalıdır. Ağızlarının yanmasından bu insanlar şikayet etse de bu şifalı biberleri tüketmekten geri kalmazlar. İşte acı biberin faydalarından bazıları:

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?
Likopen maddesini kırmızı acı biberlerin içermesi nedeni ile hücreleri korur.
acı biberin faydalarıAntioksidan özelliği bulunur ve birçok hastalığın önüne geçer.
Prostat kanseri vb. kanserli hücrelerin yayılmasının önüne geçer. Kanser olma riskini azaltır.
Bolca bu biberlerinden anemi yani kansızlık hastalığı olan kişiler faydalanmalıdır. Yiyeceklerdeki demir emilimini acı olan bu biberler arttırır ve vücuda demir alınmasına yardım eder.
Uykusuzluğu da B6 ve magnezyum içermesi nedeni ile iyi gelir. Bolca uykusuzluk sorunu olan kişiler acı biber tüketmelidir.
Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Kolesterol seviyesini dengede tutmaya çalışır.
Beyin için unutkanlığı önleme ve hafızayı güçlendirme açısından faydalıdır.
Hipertansiyonu düşürür.
Yaşlanma karşıtı etki sağlar ve erken yaşlanmanın önüne geçer.
Kolay kilo verilemesine yani zayıflamaya da acı biber faydalıdır.
Dolaşım sistemi için de oldukça yararlıdır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: acı biberin faydaları ibrahim saraçoğlu,biber yağlaması,ibrahimsaracogluacininfaydalari,ibrahim saraçoğlu acı biber,hindistan da acıbiberin adı,hint biberinin faydaları,ibrahim saracoglu aci biber,ibrahim saraçoğlu acı biberin faydaları,ibrahim saracoglu kirmizi bugdayin faydalari,İbrahim Adnan Saraçoğlu acı biberin faydaları
etiketler:
2.375 defa okundu

YORUMLAR