Kategoriler

Adaçayı Yağının Faydaları ve Kullanımı

Pek çok parfüm ve kişisel bakım ürünlerinde tatlı kokusu ile kullanılan adaçayı aromatik tedavi edici özellikleriyle regl dönemi sancılarının hafifletilmesinden baş ağrısı ve stresi geçirmeye kadar bir çok sorunun tedavisinde kullanılır. Östrojenik içeriğe adaçayı sahip olmasa da kadın üreme sistemi üzerinde etkisi bulunmaktadır.
2000 yılı bilimsel araştırma sonuçlarının yayınladığı Complementary Therapies in Nursing and Midwifery’nin baskısında adaçayı, gül ve lavanta yağarlı ile yapılan aromaterapinin önemli oranda adet dönemi sancılarını azalttığı belirtilmiştir. Adaçayı yağı gebelik döneminde kanamayı teşvik edici özelliğinden dolayı kullanılmamalıdır.

Günlük hayatta stresi azalttığı, adaçayı yağının faydaları arasında en üst sıralardadır. Çay şeklinde yağın ya da adaçayının tüketiminin sakinleştirici bir etkisi olduğu ve kokusunun stres ve kaygıyı hafifletmede yardımcı olduğu pek çok çalışma ile bugüne kadar kanıtlanmış Kore’de Nambu Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı araştırma adaçayı, biberiye ve lavanta içeren bir aromanın sinirleri yatıştırdığı ve strese karşı psikolojik reaksiyonları hafiflettiği belirlenmiştir.
Taze, tatlı ve kokulu adaçayının içerisinde yer alan ester cilt bakımında kullanılıyor. Bir miktar badem yağıyla adaçayı yağını karıştırıp cildinizdeki yağlanma oranını azaltmanız mümkündür. Ya da her gün kullandığınız nemlendiricinin içine birkaç damla adaçayı yağı damlatabilirsiniz.adaçayı yağının faydaları
Kozmetik ürünler ve parfümler için adaçayının güzel kokusu ideal bir bileşen oluşturuyor. Hatta turunçgillerin yağları, jojoba ve lavanta yağı, badem yağın kullanarak kendi parfümünüzü hazırlayabilirsiniz. Anti bakteriyel nitelikleri olan bu yağları evde deodorant hazırlamak için de kullanmanıza uygundur.
NOT: Adaçayı birçok faydalarının yanı sıra güçlü yan etkileri de olan bir bitkidir. Yan etkilerinin başlıcaları uzman kontrolünde kullanılmadığında ya da yanlış tüketiminde merkezi sinir sistemini etkilemesidir. Her ne nedenle olursa olsun bu nedenle adaçayı kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

  • Büyüklerde ve bebeklerde gaz söktürücü özelliği vardır.
  • Terlemeyi de düzenler.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Yaraları iyileştirici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır.
  • Ayrıca astım ve bronşit için de kullanılır.
  • Kadınlarda adet düzensizliğinde kullanılır.
  • Suda bekletilerek ayak kokuları için faydalıdır.
  • Cilt bakımı ve temizliğinde de etkilidir.
  • Oniki parmak bağırsağında olan yaralara iyi gelir.

Bademcik İltihabı ve Öksürüğe Karşı Adaçayı

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ibrahim saraçoğlu adaçayı yağı faydaları,adaçayı yağı ibrahim saraçoğlu,adaçayı yağının faydaları,adaçayı yağı hamilelik,adacayi yaginin faydalari,ibrahim saraçoğlu adaçayı yağı,adaçayı yağı faydaları,jojoba yagı,saracoglu adacayi yagi,ada cayi regl doneminde kullanilirmi
etiketler:, ,
1.894 defa okundu

YORUMLAR