Kategoriler

Adale Romatizması İçin Bitkisel Reçeteler

 

Şiddetli soğuk algınlıklarından sonra çoğunlukla görülen ve hareket etmenin zorlaşmasına yol açan bir çeşit romatizmadır. Tıp dilinde de ‘myalgia’ ‘fibrozit’ denir.

Korunmak adına; en kısa zamanda terli çamaşırları değiştirmek ve üşütmemek gerekir. aşağıdaki reçeteler tedavi amacı ile kullanılır.

Reçete 1: Lavanta, limon, su, ayrıkotu

1 tutam lavanta çiçeği, 4 ince dilim limon, 1 tutam da ayrık otu 4 bardak suya konulur. 15 dk kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür.

Birer kahve fincanı altışar saat arayla içilir.

Reçete 2: Su, kayın ağacı yaprağı

2 tutam kayın ağacı yaprağı 4 bardak suya konulur. 15 dk kaynatıldıktan sonra süzülür. Birer çay bardağı günde 3 kere içilir.

Reçete 3: Su, elma

Kabukları soyulmamış 3 adet elma 4 bardak suya doğranır. 15 dk kaynatıldıktan sonra süzülür. Birer çay bardağı yemeklerden sonra içilir.

Reçete 4: Su, Kereviz

2 adet kereviz 4 bardak suya doğranır. 20 dk kaynatılıp süzülür. 1 çay bardağı günde 1 kere içilir.

Reçete 5: Şeker, havlıcan, su

4 çorba kaşığı ufalanmış havlıcan 4 bardak suya konulur, kaynatılır. Birer çay bardağı günde 2 kere az şeker eklenerek içilir.

Reçete 6: Su, söğüt yaprağı

1 tutam söğüt yaprağı 4 bardak suya konulur. 20 dk bekletilerek süzülür. Birer çay bardağı yemek aralarında içilir.

Reçete 7: Su, menekşe

1 tutam menekşe 4 bardak kaynar suya konulur. 20 dk bekletildikten sonra süzülür. Birer çay bardağı yemek aralarında içilir.

Reçete 8: Su, meyan kökü

1 çorba kaşığı dövülmüş meyan kökü 4 bardak kaynar suya konulur. 20 dk bekletilip süzülür. 1 kahve fincanı günde 1 kere içilir.

Reçete 9: Şeker, havlıcan, zencefil, Antep fıstığı, su

1 çorba kaşığı dövülmüş zencefil, 1 çorba kaşığı dövülmüş havlıcan 4 bardak suya konulur ve 20 dk kaynatılır.

Birer çay bardağı günde 3 kere içilir. 2 kahve kaşığı toz şeker tatlandırmak için konulur. 1 çay bardağı dolusu Antep fıstığı üzerine yenir.

Reçete 10: Su, limon

Kabukları soyulmamış bir limon 4 bardak suya doğranır. Temiz bir şişeye kaynatıldıktan sonra süzülür. 2 saat kadar bekletilir.

Birer kahve fincanı sabahları aç karnına içilir.

Reçete 11: Bal, kuru soğan, üzüm

2 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyu, 1 çay bardağı süzme bal bir kavanoza konulur. 3 adet orta boy soğan üzerine rendelenir. Serin bir yerde 15 gün bekletilir.

Her yemekten sonra 16. günden itibaren birer çorba kaşığı yenir.

Reçete 12: Su, ısırgan otu

1 tutam ısırgan otu 4 su bardağı kaynar suya konulur. 15 dk bekletildikten sonra süzülür. Birer kahve fincanı yemeklerden sonra içilir.

Reçete 13: Tuz, su, taze fasulye

1 kilo taze fasulye ve 2 çorba kaşığı tuz 6 bardak suya konulur. Haşlandıktan sonra süzülür. Birer kahve fincanı sabah-akşam içilir.

Reçete : 14: Şeker, kuru erik, su

1 avuç kuru erik, 2 tatlı kaşığı toz şeker 5 bardak suya konulur. 25 dk kaynatıldıktan sonra süzülür. 2 çay bardağı günde bir kere içilir.

Reçete 15: Havlıcan, zencefil, bal

1 çorba kaşığı dövülmüş zencefil ve 1 çorba kaşığı dövülmüş havlıcan 2 çay bardağı süzme balın içine konulur.

Macun kıvamına hafif ateşte gelinceye kadar karıştırılarak ısıtılır. Temiz bir kavanoza sonrasında boşaltılıp, soğutulur. Birer tatlı kaşığı günde 3 kere yenilir.

Reçete 16: Limon

İlk gün 1 tane daha sonraki günlerde de birer adet arttırılarak 7 gün limon yenir. Sekizinci gün 6, dokuzuncu gün 5, onuncu gün 4, on birinci gün 3, on ikinci gün 2 ve birinci gün de 1 limon yenir.

Reçete 17: Zeytinyağı, papatya

5 adet papatya çiçeği 1 çay bardağı zeytinyağına ufalanır. 48 saat bekletildikten sonra ağrıyan yerlere sürülür. Yünlü bir şeyle sonrasında sarılıp yatılır. Ilık suyla sabah kalkınca yıkanır.

Reçete 18: Su, lahana ya da kavak yaprağı

6 adet lahana ya da kavak yaprağı 8 bardak suya konulur. Ağrıyan yerlere, kaynatıldıktan sonra yapraklar alınıp, konulur.

Reçete 19: Su, siyah turp

Soğuk suyla yarım kilo siyah turp yıkandıktan sonra kabukları ile birlikte rendelenir. 1 su bardağı soğuk su üzerine eklenir, lapa oluncaya kadar hafif ateşte ısıtılır. Ağrıyan yerlere uygulanıp, yünlü bir şeyle de üstü sarılır.

Reçete 20: Su, atkestanesi

5 adet atkestanesi 1 su bardağı suya parçalanır. Hafif ateşte kaynatılır. Suyun üzerinde toplanan tabaka alınır ve ağrıyan yerlere sürülür.

Reçete 21: 2 çorba kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış mine çiçeği dalı, 2 su bardağı çiğ sütün içine konulur. 10 dk kaynatılıp süzülür. 2 çorba kaşığı keten tohumu suyuna eklenip, karıştırılır.

Ağrıyan yerlere lapa haline gelince sürülüp, sarılır.

Reçete 22: Tereyağı, sarımsak, karabiber, hardal, su

1 kahve fincanı sarımsak yağı, 200 gr tereyağı, 2 çorba kaşığı hardal ve 2 çorba kaşığı karabiber 2 bardak suya konulur. Suyun üstüne kaynatıldıktan sonra toplanan tabaka alınır. Ağrıyan yerlere yatmadan önce sürülüp, sarılır. Ilık suyla sabah yıkanır.

Reçete 23: Yulaf sapı, kavak yaprağı, su

1 avuç kavak yaprağı ve 1 avuç yulaf sapı 4 bardak suya konulur. 20 dk kaynatılır ve süzülür. Ağrıyan yerlere kabın dibindeki karışım ağrıyan yerlere sürülür. Ilık suyla 6 saat sonra yıkanır.

Reçete 24: Alkol, kafuru

30 gr ufalanmış kafuru 1 litre alkolün içine konulur. Eriyince yeterli miktarda alınıp, ağrıyan yerlere uygulanır. Günde 3 kere bu işlem tekrarlanır.

Reçete 25: Kaynanadili yaprağı

Kaynanadili yaprağından 2 avuç alınır. Dikenleri temizlenip, geniş bir kaba alınır, iyice bir kaşığın tersi ile ezilir. Ağrıyan yerlerin üzerine sonra konup, sürülür.

Ilık suyla 2 saat sonra yıkanır.

Reçete 26: Ardıç tohumu, su

1 çay bardağı dolusu ardıç tohumu 4 bardak suya konulur. 20 dk kaynatılıp süzülür. Ağrıyan yerler suyu ile ovulur.

Reçete 27: Zeytinyağı, taze kırmızı biber

3 çorba kaşığı çok ince kıyılmış acı kırmızı biber 2 su bardağı zeytinyağına konulur. Ağrıyan yerlere 1 hafta bekletildikten sonra sürülür. Ilık suyla yarım saat sonra yıkanır.

Reçete 28: Zeytinyağı, defne yaprağı

3 tutam ufalanmış defne yaprağı 1 çay bardağı zeytinyağına konulur. Ağrıyan yerlere 1 saat bekletildikten sonra sürülür. Ilık suyla 2 saat sonra yıkanır.

Reçete 29: Sirke, zeytinyağı, kafuru

1 kahve fincanı zeytinyağı 1 kahve fincanı sirke ile karıştırılır. 1 çorba kaşığı dövülmüş kafuru içine konulur. Eriyene kadar çalkalanır. Temiz bir yünlü bezin üzerine sonra dökülüp, ağrıyan yerlere sarılır. Ilık suyla 6 saat sonra yıkanır.

Reçete 30: Saf alkol, reçine yağı, kafuru, defne yaprağı, saf zeytinyağı

Ezilen 25 gr kafuru cam bir kavanoza alınır. 40 gr reçine yağı üzerine konulduktan sonra eriyene kadar çalkalanır. Daha sonra 100 gr saf zeytinyağı ve 100 gr saf alkol ilave edilir.

Yeteri kadar bu karışımdan alınıp ağrıyan yerler sabah-akşam ovulur. Yünlü bezle üzeri sarılır. Ayrıca yarım çay bardağı su içine yemeklerden yarım saat önce 10 damla defne yağı konulup içilir.

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


97 defa okundu

YORUMLAR