Kategoriler

Adet Öncesi Gerginliğe Ne İyi Gelir?

Adet Öncesi Gerginliğe Ne İyi Gelir? Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nasıl Yenilir? Adetten önceki dönemde oluşan gerginlik ve tedavisinden bahsetmek istiyoruz. Kadınlarda adet öncesi gerginlik sendromu yaklaşık olarak adetten 1-2 hafta önce başlayan bir takım ruhsal ve fiziksel sıkıntı ve gerginlik belirtileridir. Genellikle adetin görülmesiyle birlikte bu şikayetler birkaç gün için de geçse de olumsuz yönde iş ve sosyal yaşamı etkileyebilmektedir.
Konforlu bir şekilde bu süreci atlatmak için bir takım tedbirler alınması önemlidir.

Adet Öncesi Gerginlik, Sakarlığa ve Ağlama Krizlerine Yol Açabilir: Beklenen adetten, adet öncesi gerginlik sendromu 10-15 gün önce başlayan ve adet bitimine kadar süren durum değişiklikleri gerginlik, uykusuzluk, vücutta şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, sıcak basmaları, baş ve kasık ağrısı, iştah değişiklikleri, konsantrasyon azlığı, ağlama krizleri ve sakarlık gibi sıkıntıları içeren sendromdur.

%75 oranında kadınlar arasında görülen bu sıkıntılar, bayanlarda eğer adetin ikinci yarısında da ve en az 2 adet dönemi görülüyorsa bu tanı konulabilir demektir.

Aşırı Sinirlilik, Depresyon ve Hafıza Kaybına Dikkat: Adet öncesi dönemde her kadında bazı belirtiler ortaya çıkar. Kadının adet olacağından haberdar olması ve böylelikle hazırlıksız yakalanmaması bu belirtilerin amacıdır. Kadınların yarısından azında bu belirtiler rahatsız edici fakat dayanabilecek şiddette olurken, kadınların %5’i oldukça şiddetli belirtiler hissetmektedir. Endişeden depresyona ve aşırı sinirliliğe kadar birçok duygu değişimi durumu görülebilmektedir. Hafif hafıza kaybı bazı kadınlarda görülebilir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu İçin Bir Uzmandan Yardım Alınmalı: Yumurtalıkları düzenli çalışan, yumurtlaması olan kadınlarda adet öncesi gerginlik sendromu görülmektedir. 20’li yaşların sonları ile 30’lu yaşların başı en sık görülme yaşıdır. Yumurtlamanın olmadığı ergenlik ve menopoz döneminde bu sendrom görülmemektedir. adet öncesi gerginlikPrementruel sendrom tanısını bir kişiye koymak için günümüzde geçerli tarama ve tanı testi yoktur. Psikiyatrik, mide, bağırsak, idrar ve genital bölgeye ait bu sendromda görülen şikayetlerle ilgili hastalıkların muayene edilmesi ve yok edilmesi bu sendromdan doktorun şüphelenip hastanın hikayesini öğrenmesi ve tanı konulması gerekmektedir.


Tedavide Yoga ve Düzenli Egzersiz Önemli: Öneriler ve ilaç desteği ile bu sendrom tedavi edilmektedir. Yeme alışkanlığının ilk önce değiştirilmesi gerekmektedir. Yağsız karbonhidrattan zengin, az ve sık düzenli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Ayrıca alkol, kafein, çikolata ve sigaradan uzak durmak faydalı olmaktadır. Serotonin hormonunun düzenli egzersiz artmasını sağlayarak tedavide etkili olmaktadır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ibrahim saraçoğlu adet öncesi sendromu,adet öncesi gerginlik için bitkisel çözüm,adet öncesi gerginliğe ne iyi gelir,ibrahim saraçoğlu adet öncesi gerginlik,adet dönemi gerginliğine ne iyi gelir,adet gerginliğine ne iyi gelir,adet sıkıntısına bitkisel çözüm,adet öncesi gerginlik bitkisel tedavi,40yas ustu adet oncesi strese ne iyi gelir saracoglu,adet öncesi sendromu bitkisel tedavi
etiketler:,
3.775 defa okundu

YORUMLAR