Kategoriler

Altın Çilek Nedir? Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

Altın Çilek Nedir? Altın Çilek Neye Yarar? Altın Çileğin Faydaları Nelerdir? Altın çilek bitkisi ile zayıflamak mümkün müdür? Altın çilek hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Altın Çilek Nedir? Altın Çilek Nasıl Bir Bitki?

Altın çilek sıcak bölgelerde yetişebilir. Ülkemizde de Antakya ve civar bölgelerinde yetiştirilir. Sert sarı ve kırmızı renkleri arasında meyve kısmının dışında bir kabuk vardır. bu kabuk kısmı ilk toplandığı zaman dışındadır ve tüketilebilmesi için kabuğunun çıkarılması gerekir. kabuk çıkarılınca küçük, yuvarlak yaklaşık 3cm çapında ve turunca renkte içinde meyvesinin tüketilen kısmı çıkar. Sarı küçük renkte çekirdekler bu meyvenin iç kısmında bulunmaktadır. İlk toplandığında bu şifalı bitkinin meyvesi acı bir tada sahiptir. Ancak meyvenin tadı zaman içerisinde olgunlaşır, daha tatlı olur.

Altın çileğin içerisinde alkoloidler, karoten, papain adlı pepsin maddesi, polifenoller, kalsiyum, potasyum, B1, B2, B3, B6, B12, C vitaminleri ve daha birçok mineral bulunur.
Halk arasında altın çileğe yer çileği, inka eriği, kış kirazı ya da yer kirazı denir.

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?
Bu şifalı meyvenin vücut için birçok faydasının bulunmasının yanı sıra zayıflamak için de kullanılır. Lifli bir yapı oluşturduğundan dolayı altın çilek hazmı kolaylaştırır, sindirimi hızlandırır ve zayıflamaya da böylece yardımcı olur. Ülkemizde son zamanlarda çok popüler olan bu şifalı meyve, birçok kişi tarafından zayıflamak için tüketilir. Acıkmayı, tokluk hissi oluşturduğu için geciktirir, tüketilen besin miktarı böylece azalır.
Zayıflamak amacıyla kullanılmasının yanı sıra altın çilek sağlık açısından da çok faydalıdır. Vücudun genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlaması da faydalarındandır. Hastalıklara yakalanma riskinin azalmasını sağlar. Şeker hastalığı, kan basıncını yani tansiyonu düşürücü etkisi olması kan şekeri seviyesini düşürmesindendir. Ayrıca gut hastalığına da iyi gelir. Cildin yaşlanmasını da içerdiği beta karotenden dolayı da geciktirir ve vücudun daha genç görünmesini sağlar. Prostat hastalığına da birçok faydası bulunan bu meyve iyi gelir. Prostat hastalığı bulunan erkeklerin özellikle bu meyveyi tüketmesi gerekir.
Meyvesi kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Vücudu bakteri ve virüslere karşı antibakteriyel özelliği sayesinde korur, mantardan kaynaklanan hastalıkların önüne geçer. Nefes darlığı, astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Ateş yüksekliği olan durumlarda ateşin düşürülmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra kan temizleyici ve kan inceltici özelliklere de sahiptir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: çileğin kadina faydasi
etiketler:
198 defa okundu

YORUMLAR