Kategoriler
Aspir Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Aspir Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kuraklığa dayanıklılığı ile bilinen bir bitkidir, aspir. Eski yıllardan beri ülkemizde tarımı yapılan bitkiler arasındadır. 140-150 gün arasında ortalama olarak yetişebilen tek yıllık bir bitkidir. Boyu 80-100 cm arasında değişebilen dikenli dikensiz çeşitleri bulunan bir bitkidir. Beyaz, krem, sarı, turuncu ve kırmızı gibi değişik renklerde çiçeklere sahip beyaz tohumlu bir bitkidir. Özellikle bitki tohumlarından yağ yapımı için yetiştirilmektedir.
Çiçekleri bunun yanı sıra gıda ve kumaş boyası olarak, küspesi de hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak tohumlarında yeni çeşitlerinde %46-47’ye kadar yağ bulunmaktadır. En bariz yağının özelliği ise doymuş yağ asitleri oranının düşük, doymamış yağ asitleri oranın da yüksek olmasıdır. Margarin, mayonez ve salata yağı olarak batı ülkelerde tüketilmektedir.

Yemeklik yağ olarak aspir yağı kullanılmasının yanı sıra vernik, sabun, baskı mürekkebi, alkit reçinelerinin üretiminde ve boya sanayinde de kullanıldığı bilinmektedir.
Aspir Yağının Bilinen Faydaları;
En belirgin aspir yağının faydası zayıflamayı sağlayan hatta vücutta biriken fazla yağları eritme özelliği ile bilinmektedir.
Doğum sonrasında oluşan çatlakların azalmasını sağlar.
Kabızlığı giderir ve sindirimi kolaylaştırır.
Yağ şekeri ve kolesterolü dengelediği bilinmektedir.
Damar sertliğini önleyici etkisi vardır.
Cildin nemlenmesini ve yenilenmesini sağlar.
Metabolizmanın hızını arttırıcı etkisi vardır.aspir yağının faydaları
Eğer romatizmalı bölgeye sürülürse ağrıyı azaltıcı etkisi vardır.
Aspir Yağının Kullanım Miktarı ve Şekli: Faydalanma amaçlarına göre aspir yağını çeşitli şekillerde kullanabiliriz. Kullanım miktarları da buna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hem içerik hem de haricen olarak aspir yağı kullanılan bir yağdır.
Ağız Yoluyla Kullanımı: Aç karnına, aspir yağı kullanılması gereken bir yağdır. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere yemeklerden yarım saat önce günde üç kere bir tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir. Eğer bunun yanında aspir yağını sade içmekte zorlanıyorsanız yarım çay bardağı ılık suyun içine yarım çay bardağı yağı koyup karıştırarak da içebilirsiniz.
Haricen Kullanımı: Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanabilirsiniz.
NOT: Ambalajı açıldıktan sonra aspir tohumu yağı değerli doymamış yağ asitlerinin okside olup yapı bozulmasına uğramaması için buzdolabında muhafaza edilmelidir. Şişe açıldıktan sonra 40 gün içinde tüketilmelidir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: Aspir yağının faydaları,aspir yağı faydaları,ibrahim saraçoğlu aspir yağı,aspir yağı kullanımı,aspir yağının kullanım şekli,aspir yağı kullanım şekli,aspir yağı,aspir yağı hapı kullananlar,aspir yağı nasıl kullanılır,aspir yağı ne işe yarar
etiketler:, ,
5.702 defa okundu

YORUMLAR