Kategoriler

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı seçiminde aşağıdakilerden hangisi yapılırsa yanlış olur?  

Ayakkabı seçiminde yapılan hatalar ile konumuza başlyalım. İşte ayaklarda şekil bozukluğuna neden olan hatalı seçimler;
Önü Daralıp Ayağı Sıkanlar: Sık olarak ayakkabılarda yaşanan sıkıntı, önü daralan ve ayağı sıkan dar kalıp, topuklu ayakkabılar ya da botlar giyilmesi ve uzun süre bunlarla ayakta kalınması. Parmakların, önü daralan ayakkabılar rahatça hareket etmesini engeller. Parmakların şekli de zamanla bozulmaya başlar.
Topuğu Yüksek Olanlar: Ağırlık, yüksek topuklu ayakkabılarda tarak kısmına geçeceği için parmaklara aşırı derecede yük biner ve ayak ile parmaklarda uzun süreli kullanımlarda şekil bozukluklarına neden oluyor.

Çok Yüksek Platformlular: Moda olduğu için kadınlar, çok yüksek platform gibi denge bozucu ürünler kullanabiliyor. Bu platformların ayrıca sert olanları ayağın kıvrılmasını engelliyor, şoku emmeden diğer eklemlere aşırı derecede baskı iletiyor.
Tamamen Topuksuz Olanlar: Gençlerin özellikle daha çok tercih ettikleri hiç topuk olmayan ve aşırı yumuşak, genellikle bez ya da süet olan ayakkabı ile çizmeler de sakıncalıdır. Ayağı çünkü hiç tutmayan, hiç iç tabanı desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmayan meyilli olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir.
Bir Numara Büyükler: Bot ya da topuklu ayakkabı seçerken kalıbı ince ürünlerin büyük numaralarını almak büyük bir hatadır. Ayak çünkü öne gidince önden ayakkabı vuruyor, arkadan da boşluk kalıyor ve yürürken topuk hareket ediyor. Ayakkabılar bunun sonucunda sürtüyor ve yara yapıyor.ayakkabı seçimi
Derisi Çok Sert Olanlar ve Sert Rugan Olanlar: Esneme ve yumuşama gerektiği kadar olmadığı için fonksiyonlarını bozuyor.

Hatalı ayakkabı seçiminden bahsettik. Peki ideal bir ayakkabının özellikleri nelerdir? İdeal ayakkabı seçiminin püf noktalarından bahsedeceğiz:

İdeal Bir Ayakkabının Özellikleri

  • Ayak şekline uygun olmalı ve tam olarak ayağa oturmalıdır. Üç boyutlu olan ayak için sadece ayakkabının boydan uyması yetmez, yüksekliği ve eni de uymalıdır. Çok iyi bir şekilde ayağı kavramalı ve bilek kısmını özellikle iyi tutmalıdır.
  • Taraklı ayağa sahip olanlar geniş kalıplı ayakkabılar kullanmalıdır. Ayağı ince olanlar ise ince kalıplı olanları giymelidir.
  • Şoku emen ve ayağı destekleyen iç taban, doğru noktalarda esnemesi gereken de bir dış taban olmalıdır.
  • Ayakkabının ön ve yan kısımları dar olmamalı, yanlardan ve üstten parmaklar rahat etmelidir.
Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ayakkabı günlüğü yorumlar,büyükler için topuklu ayakkabılar,ayakkabi arkaya surtuyorsa ve yara oluyorsa bunu nasil engelleriz,büyükler için topuklu ayakkabı,büyükler için topuklu ayakkabı büyükler için topuklu ayakkabı
etiketler:,
221 defa okundu

YORUMLAR