Kategoriler

Bel Fıtığı Sebepleri ve Tedavisi

Sizlere bel fıtığı hakkında bazı bilgiler vermek istedik. Belimizde bulunan beş omur kemiği arasında disk adı verilen kıkırdakların, yapısının bozulması ve içindeki yumuşak kısmın dışarı taşması sonucu bel fıtığı ortaya çıkmaktadır. Bu fıtıklaşan disk yapısı omuriliğin kanalından geçen sinirleri uyararak kendini belli eder ve kişiye ağrı verir.
Bel Fıtığının Sebepleri Nelerdir?

Bel fıtığının ortaya çıkmasında aniden kaldırılan ağır yükler ve bilinçsiz yapılan hareketler etkili olmaktadır. Bunun yanında, ilerleyen yaşa bağlı olarak, diskleri besleyen damarların yetersizleşmesi ve diskleri besleyememesi de bel fıtığına neden olmaktadır.

Bel Fıtığının Sonuçları

Bel fıtığı oluştuktan sonra belde ve bacakta uyuşmalara neden olur. Beldeki ağrı genellikle bacağı uyuşturur ve yürümede sorunlara neden olur. İlerlemiş fıtıkta ise bu ağrılar, cinsel sorunlara, boşaltımda zorlanmalara neden olabilir.

Bel Fıtığında Tanı ve Tedavi

Bel fıtığında erken tanı önemli olmakla birlikte ilerlemiş durumdaysa cerrahi müdahale gerektirir. Ancak doktor cerrahi müdahaleye gerek görmezse, ilaç tedavisi, sert zeminde yatma tavsiyesi, fizik tedavi gibi yöntemler önerebilir. Bu yöntemler sonuç vermiyorsa ameliyat durumu ortaya çıkacaktır. Bu ameliyatlar yüksek oranda başarı verir; ancak bazı durumlarda fıtık tekrarlayabilmektedir. Bunu önlemek için ameliyat sonrası hareketlere dikkat etmek gerekmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Ameliyat genel olarak lokal anestezi ile hasta bayıltılmadan yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hasta birkaç gün içinde taburcu olabilmekte ama; evde uzun süre istirahat etmesi gerekmektedir. Bu süre hastanın kilosuna, yaşına bağlı olarak 1 ay kadar sürebilmektedir.

Bel fıtığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Bazı yerlerde uygulanan, bilinçsiz kişilerce yapılan, çekme yöntemlerini kesinlikle tercih etmemelisiniz.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış
[metaslider id=3236]

YORUMLAR