Kategoriler

Bitki Çaylarından Top 10

 

Yeşil çay: Çay camellia sinensis yapraklarından elde edilir. Yapraklar, aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yavaş yavaş kurutulur. Yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile yeşil çay da toplanır. Tepkimeye siyah çay kurutulurken oksijenle girer, tepkimeye yeşil çayın ise girmesine izin verilmez.

Kafein her iki çayda da bulunmaktadır. Fakat yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Antioksidan özellikler siyah çayda da yeşil çayda da vardır, fakat işlemi daha az gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır.

— Kalp hastalığına yeşil çayın faydaları: Kan basıncı değişikliklerine bilim adamları, daya iyi dayanmaları için damarların cephelerini güçlendirdiğini ispatlamıştır. Kalp hastalarının bunun yanında birincil nedeni olan kan pıhtılaşmasına karşı etkilidir.

–       Kolesterole karşı iyidir: Kanda bulunan yüksek kolesterolü yeşil çay giderir ve kolesterol seviyesini normalde tutar.

–       Zayıflamaya yardım eder: Metabolizmayı yeşil çay güçlendirir. Yağ oksidasyonu ve vücudunuzun aldığı gıdalar içerisindeki kalori seviyesinin dengelenmesini yeşil çayda bulunan polifenol sağlar. bağırsakların çalışmasına bunun yanı sıra yardımcı olduğu için daha kolay kilo verilmesini sağlar.

–       Diyabete yararları: Kan şekerinin yükselişini yeşil çay durdurur ve şeker seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu özelliği ile diyabetten dolayı oluşabilecek diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

–       İçerisinde bulunan kafein sayesinde yeşil çay; performansı etkiler, uyku hali ve yorgunluğu ortadan kaldırır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Zayıflama rejimlerinde idrar söktürücü özelliği ile kullanılır.

–       İçerisinde bulunan kateşinler sayesinde yeşil çay kanser riskini azaltır. Yemek borusu kanserini yeşil çay erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir. Düzenli içilmesi halinde yeşil çay postat kanseri riskini üçte iki azaltmaktadır. Deri kanserine neden olan ultraviyole ışınlarının yeşil çay zararından korur.

–       İçindeki C vitamini sayesinde yeşil çay stresi azaltır. Gribi önler.

Kiraz sapı: Yalnızca zayıflama amacı ile değil yeşil çay sindirim ve boşaltım sistemine olan yararları nedeniyle de ödem atıcı ve idrar söktürücü olmasından ötürü sağlığa birçok yönüyle olan faydalarından dolayı yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanan bir bitki çayıdır. Mısır püskülü ile kiraz sapı birlikte kullanıldığında kiraz sapının faydaları daha etkili olmaktadır.

–       Güçlü antioksidan etkiye kiraz sahiptir.

–       Böbreklerin temizlenmesinde yardımcı olur.

–       Zayıflamak isteyenlere tavsiye edilmesinin temel sebebi, daha az bir şekilde vücutta su tutulmasını sağlamasıdır. Ödeme, idrar söktürücü özelliğinden dolayı engel olur.

–       İdrar yollarında baş gösteren enfeksiyonlarda kullanılır.

–       Sistite karşı faydalıdır.

–       Ağrılı böbrek rahatsızlıklarında, böbrek taşı ve kumunda etkilidir.

–       Yüksek tansiyona karşı faydalı bir bitkidir.

Mısır püskülü: Buğdaygiller familyasına aittir. Güney Amerika anayurdu olan mısır, denizciler tarafından Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan Afrika anakarasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiği için, bu bitkiye dilimizde mısır adı verildiği sanılmaktadır. Boyu 2 m’ye kadar varabilen, dayanıklı bir yıllık tahıl ve kültür bitkisidir.

–       Sakinleştirici etkisi vardır.

–       Beden güçlendiren tonik etkisi vardır.

–       Romatizma tedavisine yardımcı olur.

–       İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

–       Mesane taşlarının düşmesini sağlar.

–       Üretrit (idrar yolları enfeksiyonu), sistit (mesane enfeksiyonu) ve prostatit (prostat bezi enfeksiyonu) tedavilerinde etkilidir. Ayrıkotu ve civanperçemi ile özellikle birlikte kullanılırsa daha etkili olur.

Kekik: Çok yaygın bir şekilde dünya mutfaklarında kullanılmakta olan kekik sağlık açısından da aynı şekilde sayısız yarar sağlamaktadır. içerdiği bitkisel besinler, mineraller, bileşenler ve vitaminler içeriği ile kekik sağlığımıza oldukça fazla katkı sağlamaktadır.

Yaygın olarak kekik Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yemeklerde kullanılmaktadır. Çalı üzerinde kekik bitkisi yetişir ve ince, odunsu köke ve kare saplara sahiptir. Yaklaşık 15-30 cm uzunluğunda olabilir. bitkinin rengi açık yeşildir ve yaprakları aromatik kavislidir. Mutfaklarda kekiğin yaprakları ve çiçekleri tüketilir.

–       İştah açıcı özelliğe sahiptir, sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

–       Gün boyunca sabah çayı içilirse zindelik verir.

–       Gaz ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

–       Yatıştırıcı özelliktedir ve spazm söktürücü etkisi vardır.

–       Solucan (kurt) düşmesini sağlar.

–       Terletir ve balgamın atılmasını sağlar.

–       Nezle, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün atlatılmasında faydalıdır.

–       Boğmaca, bronşit, astım tedavilerinde başarı ile kullanılır.

Not: Kekik, çok etkili bir antioksidandır. İçerisinde bol miktarda potasyum, manganez ve demir bulunur. Kalp sağlığı için bu nedenle yararlıdır, kan akışının hızlanmasını sağlar, kan hücrelerinin sağlığını korur, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve aldıkları hasarın giderilmesini sağlar. Birçok açıdan böylece sağlığa katkıda bulunur.

Biberiye: Biberiye, yaprak dökmeyen küçük bir ağaca benzer, çam kokusuna benzer kokusu ile de başta balık ve et olmak üzere mutfaklarda birçok yemeğe lezzet katmak amacı ile baharat olarak kullanılır.

Çay olarak tüketilirse;

–       Hafızanın güçlenmesini sağlar.

–       Konsantrasyonun artmasını sağlar.

–       Hazımsızlığı giderir.

–       Kabızlığı önler.

–       Vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırır.

–       Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

–       Kan dolaşımını arttırır.

–       Oksijenin, beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla taşınmasını sağlar. Migren ve baş ağrılarını hafifletir.

–       Stresi azaltmaya da yardımcı olur.

Mate: Güney Amerika’da yetişen mate ‘Ilex Paraguayensis’ adlı bitkinin yeşil yapraklarıdır. Güney Amerika’da ilk kullanıcıları yerlileri olup, sonraları ise düzenli olarak Cizvit rahipleri tarafından üretilmiş ve uyarıcı etkisinden dolayı çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılmıştır. Güney Amerika yerlileri tarafından asırlardır güç ve şifa kaynağı olarak tüketilen mate çayı, Paraguay’da yetişen tropikal bir bitkiden en çok elde edildiği için Paraguay çayı olarak da anılır.

–       Kilo vermeye yardımcı olur.

–       Orta ve hafif dereceli depresyon tedavilerinde kullanılır.

–       Kaygının azalmasını sağlar.

–       Sinüsleri açar.

–       Alerjilere karşı kullanılır.

–       Vitamin açısından oldukça zengindir.

–       Antioksidanlar; kalbi güçlendirir, canlılık verir, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve iltihap önleyici özelliği vardır.

–       Sindirime yardımcı olur.

–       İdrar söktürücü özelliği vardır.

–       Zihnin açılmasını sağlar.

–       Konsantrasyonun artmasını sağlar.

–       Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Avokado yaprağı: İçerisinde bol miktarda yağ yakıcı bir antioksidan enzim olan Glutathion’un avokado yaprağının içerisinde bol miktarda bulunması sayesinde hem hücre yaşlanmasını önler hem de zayıflamaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

–       Safra taşı, böbrek kumu, böbrek taşı dökülmesinde yardımcıdır.

–       Cildin diri görünmesine ve nemlenmesine katkı sağlar.

–       Selülitlerin giderilmesine yardımcıdır.

–       Kas gevşetici olarak kullanılır.

–       Vücuttan, zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

–       Kanda bulunan alkalin dengesini korur ve kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki oluşumuna yardımcı olur.

Beyaz çay: En üstteki tomurcukların saf beyaz çay elle toplanması ile elde edilmektedir. Ayrıca güneş ışığı ile direkt kurutulur. Fermantasyon işlemine böylece uğramaları engellenmiş olur. Fırında kurutulan diğer çaylara göre de ayrıca besin değerlerini korumuş olur. İçimi yumuşak olan ve çok az kafeini içerisinde barındıran saf beyaz çay, kafein tüketmek isteyenler için birebirdir.

–       Zayıflamaya yardımcıdır.

–       Cildin güzelleşmesini sağlar.

–       Kanser oluşumunda zengin kateşin içeriğiyle en önemli etmenlerden olan serbest radikalleri azaltarak doğal korumayı vücuda sağlar.

–       Kırışıklık, yaşlanma ve sarkmalara karşı önemli rol oynar ve esnek sıkı cilt oluşumunu destekler.

–       Tip2 diyabet için faydalı olabilir.

–       Kilo korumaya ve vermeye yardımcı olur, yağ yakımının hızlanmasını sağlar.

–       İyi kolesterolün yükselmesini, kötü kolesterolün ise düşmesini sağlayarak damar tıkanıklığı ve sertleşmesine engel olur.

Funda yaprağı: Calluna vulgaris botanik adı olan funda çiçeği süpürgeotu olarak da bilinir. Her ne kadar bitki güzel çiçekleri için dekorif bir bitki olarak popülerlik kazansa da yaşlılığın etkilerini azaltmasından cildi güzelleştirmeye kadar yüzyıllardır birçok farklı amaçlar için kullanılmıştır. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında funda toplanarak kurutulur. Çok uzun ömürlü bir bitkidir ve 50 yıla kadar yaşayabilmektedir.

–       İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

–       Sistit tedavisi için kullanılır.

–       Böbreklerin temizlenmesini sağlar.

–       Mesane sorunlarında kullanılır.

–       Romatizma tedavisinde etkilidir.

–       Yardımcı olarak gut tedavisinde kullanılır.

–       Soğuk algınlığına karşı iyi gelir.

–       Öksürüğün giderilmesini sağlar.

–       Sindirim sistemi sorunlarının birçoğunda kullanılır.

–       Prostat problemlerine iyi gelir.

–       İshale karşı etkilidir.

–       Karın ağrısını giderir.

–       Uyku getirici etkisi vardır.

Kırmızı çay: Kırmızı çay ve kızıl çay olarak ülkemizde bilinen rooibos çayı, Güney Afrika’ya özgü kızıl çalı’dan elde edilmektedir.

Baklagiller ailesine ait olan kızıl çalı, Güney Amerika’da tüketilen en popüler çaylar arasında bulunmaktadır. Demlendiği zaman kırmızı olan çayın okside edilmeden üretilen ve tat olarak olmasa da mineral açısından daha zengin yeşil versiyonu da yer almaktadır.

–       Cilt sağlığı için; Hücreleri yenileyici, antioksidan özelliğe bağlı olarak güneş yanığı, egzama ve deride bulunan alerjik reaksiyonlar gibi deri problemlerine yönelik ideal bir çaydır. Nörodermik’te de etkilidir.

–       Mide-bağırsak problemlerinde: İltihap giderici özelliği ile Rooibos bağırsak iltihaplanması, ishal, barsak tahrişleri gibi mide-barsak sıkıntılarına oldukça uygundur.

–       Rooibos çayı: Damar ve cilt koruyucu özelliği yeşil çay gibidir. Antialerjik ve kramp çözücü özelliği vardır.

–       Bağışıklık sistemini de harekete geçiren kırmızı çay; diş ve ağız sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bu çayı Çinliler özellikle zayıflamak için tüketmektedir. Kırmızı çayın uzun yaşanması için tüketilmesi önerilir.

–       Bilim adamları tarafından sağlığa faydaları kanıtlanmış olan kırmızı çay, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Mevsim geçişlerinde olan halsizlik de kırmızı çayla giderilebilir. Bağırsakların çalışmasın da etkilidir. Ayrıca vücudun enerji kazanmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: calluna çiçeği bakımı
60 defa okundu

YORUMLAR