Kategoriler

Bitkilerle Güzellik ve Cilt Bakımı

Bitkilerle Güzellik… Bitkiler ile yapılan güzellik maskeleri… Güzellik için doğal çözümler…

Bitkilerle Güzellik ve Cilt Bakımı

Salatalık Maskesi: Çuha çiçeğinden iki tutam kurutularak, dövülüp toz haline getirilir. Yarım salatalığın kabukları soyulsun, bir fincan pirinç unu, çuha çiçeği ile birlikte ateşte on dakika pişirilir. Bulamaç haline elde edilen karışım getirilir. Yarım fincan elma suyu, bir çorba kaşığı saf zeytinyağı eklenerek hazırlana bulamaca eklenerek krem haline getirilir. Bu maske yüz ve boyuna uygulanarak canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Yarım saat yüzde bekletildikten sonra ılık su ile yıkanıp gül suyu sürülür.

Bal Maskesi: Saf suda on dakika civan perçemi kaynatıldıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutulur. Posa ezildikten sonra bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır.
Karışıma soğuk civan perçemi hazırlanan karışıma ilave edilir. Yulaf unu maske kıvamına gelinceye kadar eklenmelidir. Yüzdeki kırışıklıkların ve çöküntünün giderilmesi sağlanır. Haftada bir bu maske uygulanabilir. Bir saat yüzde kalması yeterlidir.

Bezelye Maskesi: Taze bezelyeden iki su bardağı kadar ezip sonra üzüm pekmezi ile karıştırılır. Yarım fincan ayçiçeği yağı ve yumurta akı ilave edilir. Maske kıvamına gelinceye kadar bir miktar un konulur ve karıştırılır.

cilek-maskesiÇilek Maskesi: Taze bir avuç çilek ezilip, yulaf unu ile karıştırılır. İki çorba kaşığı yoğurt, bir adet yumurta sarısı ile çırpılır ve krem kıvamına getirilir.
Bu maske kuru ciltler için besleyicidir 20 dakika ciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır. Özellikle gözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında bu maske büyük rol oynar.

Patlıcan Maskesi: İki bardak suda dilimlenmiş yarım patlıcan kaynatılır. Bir diş sarımsak hazırlanan karışıma eklenerek lapa haline getirilir. Kaymak da katılarak krem haline getirilir. İki ay boyunca her gün bu karışım tekrarlanmalıdır. Yüze canlı bir görünüm kazandırmada ve mikropları arındırmada etkilidir.

Kayısı Maskesi: Bir tutam tarçın üç tutam defne yaprağı kayısı suyunda pişirilir. Yarım fincan süt ve bir adet yumurta karıştırılarak krem haline getirilir.
Tene tazelik vermek için ve yüzdeki sivilceleri gidermek için birebirdir. Dökülmeyi saça uygulandığı zaman durdurur ve saçların geç ağarmasını sağlar.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış. Yorumları okumak için tıklayın

YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. Aslan pancasi hayt tohumi eron ea tabrez da nasl bola beleram

  2. Salam ban 31 yasindayim miyom 51+43 eran daem bana neonerisiniz doktor bana ameliyat dedi aslan pa
    ngasi. Hayt tuhomu farsca soylyen. Taskor