Kategoriler

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Bitkisel Çay Tarifleri

Yemek yemeği ve konuşmayı zorlaştıran ağrılara bakteriyel ya da enfeksiyonlar nedeniyle şişen, kızaran, tahriş olan ve kaşınan boğaz rahatsızlıklarına yol açabilir. Boğaz ağrılarını nedeni ne olursa olsun hafifletmek ve boğazınızı yumuşatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Bitkisel Çay Tarifleri
Adaçayı: Adaçayı, boğaz ağrısı denilince ilk akla gelen çaydır ve boğaz ağrısında da öksürükte de oldukça etkilidir. Boğazdaki iltihaplanmayı anti mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri ile azaltır. Birkaç damla limonu adaçayına ekleyip, C vitamini desteğini de alabilir ya da doğal antiseptik balla tatlandırabilirsiniz.

1 bardaklık kaynar suyu çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayına ekleyin ve demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Tadı, çayı çok kullandığınız takdirde acı olabilir.

Meyan Kökü Çayı: Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan en eski bitkiler arasında meyan kökü de bulunur. Sadece boğaz ağrısı için değil meyan kökü; mide ülseri, ağız içi yaraları, alerji ve viral enfeksiyonlar için etkili bir bitkidir. Sıcak olarak bitkinin çayını içebilir ya da soğumaya bırakıp gargara suyu olarak 3-4 kez kullanabilirsiniz. Tansiyonu, meyan kökü çayının aşırı tüketimi yükseltebilir ve potasyumun da düşmesini sağlayabilir. Bu yüzden kullanımına dikkat etmeniz riske girmektense gargara suyu olarak kullanmanız önerilir.

Papatya Çayı: Papatya çayı sinirleri yatıştırıp, uyku getirirken iltihap önleyici özelliği ile de boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır. Papatya çayını iş yerinde içmek uyku getirebileceğinden dolayı papatya çayını hazırlayıp soğutup bir şişeye koyarak gün boyunca gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

boğaz ağrısı nasıl geçerKaraağaç Çayı: Boğaz ağrısı için özellikle Kuzey Amerika ülkelerinde karaağaç çayı geleneksel olarak kullanılan bir çaydır. Bu çay karaağacın iç kabuklarından elde edilmektedir. Suyla temas ettiğinde bu kabuk jel benzeri maddeye dönüşür ve boğaz çeperini kaplayarak tahrişi azaltır ve boğaz ağrısının da hafiflemesini sağlar. Eğer karaağaç kabuğunu bulamazsanız eczanenizde bulunan karaağaç içeren pastil ve şuruplar da işinize yarayabilir.
Okaliptüs Çayı: Okaliptüs, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek için oldukça popüler olarak kullanılır. Boğazı yatıştırmasının yanı sıra bronşit ve sinüzit ağrılarının da hafiflemesini sağlar. Çay olarak bitkiyi hazırlayabilir, 2-3 kaşık okaliptüsü kaynar suya attıktan sonra buharını da soluyarak burnunuzu ve sinüslerinizi açabilirsiniz. Soğutulduktan sonra bu çay gargara olarak da kullanılabilir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: anything,boğaz ağrısına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu,bogaz dolması,cocuklarin bogaz agrisina ne iy gelirr bitkisel olarak,adet gecikmesi bogaz agrisi,boğaz ağrısına ne iyi gelir saraçoğlu,boğaz ağrısınaiyi gelen çay nasıl yapılır,BOĞAZ ARISINA BİTKİSEL ÇÖZÜM,bugaz arisina cay tarifi,cocuklarda bogaz agrisina iyy iyi gelen bitkiler
etiketler:, ,
3.468 defa okundu

YORUMLAR