Kategoriler

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli ve Faydaları

Brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve şalgamla brokoli aynı aileden olan bir bitkidir. Ülkemizde son yıllarda salata ve yemeklerde tercih edilmeye başlayan brokolinin çiçekli ve kalın sapları olmasının yanı sıra oldukça insan sağlığına da faydalı bir sebzedir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Meme Kanserine Karşı Brokoli 

A, C , E ve karotin bakımından da oldukça zengin bir yapısı vardır. Antioksidan bakımından brokolinin zengin olması da hücreleri serbest radikallere karşı korur. Bilhassa kadınlarda daha çok görülen meme kanserini önlemek için sülforafan zengini olan brokoli filizi tam bir panzehir görevi görünüyor. Brokolinin içerdiği koruyucu maddelerle özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğu klinik çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Brokoli filizleri brokoli tohumundan yeni çıkmıştır, erişkin bir sebzeye göre 50 kat daha fazla sülforrafan taşımaktadır. Hem kanserli hücrelerin büyümesini sülforafan maddesi engellemekle birlikte onları öldürebilir. Özellikle meme kanseri olan hastalarda sülforafan maddesi kullanıldığında etkili sonuçlar alınmıştır. Brokoli meme kanseri ile mücadelede büyük bir rol oynarken bilim dünyasında da faydası çoktur. Meme kanseri olan kadınlarda yapılan klinik araştırmalarda brokoli, beyaz lahana, kıvırcık lahana ve karnabahar gibi besinler verilmiştir. Meme kanseri riskinin sonucunda %50 azaldığı ve bazılarına göre de tamamen iyileşme belirtisi görüldüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca bol miktarda brokoli içerisinde göğüs kanseri riskini azaltan indole adlı bir madde içerir. Göğüs kanserine neden olan bu besin östrojen bozukluklarını engelliyor. Özellikle bayanların meme kanseri riskine karşı haftada 1 ya da 2 kez brokoli tüketmeleri önerilir. Aslında kendi başına brokoli çok faydalı bir bitki olduğu için yalnızca meme kanseri olan insanların değil tüm insanların tüketmesinde fayda vardır.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Maddeler Halinde Brokolinin Faydaları

brokoli

  • Kanseri önleyici özelliği dışında brokolinin diğer faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz.
  • Bağışıklık sistemini içerdiği flavonoidler bakımından güçlendirmesi yönüyle de bilinir.
  • Birçok kansere karşı savaşan maddeyi içerisinde barındırır. Bu yüzden kansere karşı tam bir düşmandır.
  • Kalp krizi riski ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltıcı ve iyileştirici özelliğe sahiptir.
  • Prostat kanserine karşı da etkin bir rol oynar.
  • Bağırsak kanserini önleyici özelliği de vardır.
  • Antioksidan etkiye sahiptir.
  • Bu sebze vücudun hormon dengesini sağlayıcı özelliktedir.
  • Brokoli ayrıca lifli yapısı nedeniyle sağlıklı bir yaşam için haftada 1 kere tüketilmesi gereken bir besindir. Fazla kilolarından özellikle kurtulmak isteyen ve diyet yapan kişilerin tercih ettiği bir besindir.
Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: brokolinin faydaları ibrahim saraçoğlu,brokoli faydaları ibrahim saraçoğlu,ibrahim saraçoğlu brokoli faydaları,genlestirenbrokolik,burokolininfaydasiburokoligobekyaginieritirmi,Brokolinin negibi faydaları var,brokolinin faydalari nelerdir,brokolinin faydaları,brokoli faydaları nelerdir ibrahim saraçoğlu,brokoli faydaları maddeler halinde
etiketler:
1.000 defa okundu

YORUMLAR