Kategoriler

Buğday Ruşeyminin Faydaları: Buğday Ruşeymi Ne İşe Yarar?

Millet olarak aslında biz ekmeği çok tüketen bir toplumuzdur. Günlük yemeklerde tüketimimiz oldukça fazladır. Karbonhidratlı yiyeceklerde bile tüketenler vardır. bu kadar ekmeği biz tüketirken unu neden kalitesiz kullanalım ki. İnsan vücuduna, vitaminler açısından fakir bir unun hiçbir faydası yoktur. Her ne kadar son günlerde tam buğday ekmekleri tercih edilmeye çalışılsa da bunu da güvenilir olduğu tartışmaya açık bir konudur. Ekmek yapımı için peki buğdayın en faydalı ve vitaminli bölümünün kepekle birlikte atıldığını ya da hayvan yemi yapıldığını daha önce biliyor muydunuz? Yani ruşeyminden bahsediyoruz.

Maalesef unu ruşeymin acılaştırıp kısa sürede bozulmaya neden olduğu için tamamen buğdaydan temizlenmektedir. Buğday ruşeyminin gelişmiş ülkelerde çok faydalı olduğu keşfedilip bir çok alanda değerlendirilirken yeni yeni bizim ülkemizde de rağbet görmeye başlamıştır. Toplum olarak biz de bilinçlenmeli ve Buğday ruşeymini gıda maddelerimizde kullanmalıyız.

Aslında buğday ruşeymi buğdayın çimlenmesini sağlayan kısmıdır. Uyurken buğday tohumu uygun bir ortam bulunca bir anda canlanmaya başlar. Yani tüm kendisi için gereken besinleri üretmeye ve depolamaya başlamıştır. İşte bunun buğdayda gerçekleşmesini sağlayan kısım buğdağın ruşeymidir. Yani buğdayın tüm canlılık özelliklerinin başladığı yerdir.
Hem yağ hemde un olarak buğday ruşeymi tüketilebilir. İki türlü tüketimi de farklı şekillerde olup yararları açısından eğer organik ve taze ise aynı özellikleri gösterecektir.

Buğday Ruşeymi Nasıl Kullanılır?
bugday ruşeymi ve faydalarıRuşeyminin un olarak nerelerde ve nasıl tüketilebileceği;
Diğer unlarda olduğu gibi un olarak tüketimi ekmek yaparken bir miktar katılması olabilir.
Çorbalarınıza, baharat gibi yemeklerin üzerine katılabilir.
Salatanızın üzerine ekebilirsiniz.
Süt ya da yoğurdunuza karıştırarak yiyebilirsiniz.

Buğday Ruşeyminin Faydaları
Buğday ruşeyminin yağ-un olarak faydaları;
Enerji ihtyiacı yüksek olan spor ile uğraşan kişiler ya da yüksek tempoda çalışanlara yorgunluğu giderici etkisi ile tavsiye edilir.
Kanser oluşumunu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek önleyici etkisi bulunur.
Kan pıhtılaşmasının önüne geçer böylece hasta kişilerde damar tıkanıklığını önleyici etkisini gösterir.
Doğal bir afrodizyak etkisi vardır.
Olumlu bir şekilde sinir sistemi hastalıklarında gelişme sağlar.
Çocukların büyümesini destekleyici etkisi bulunur.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: buğday ruşeymi,buğday ruşeymi ne işe yarar,buğday ruşeymi faydaları,buğday ruşeyminin faydaları,bugday ruseymi,ruşeym faydaları,ruşeymin faydaları,buğday ruşeymi nasıl kullanılır,buğday ruşeymi faydası,ruşeyminin faydaları
7.276 defa okundu

YORUMLAR