Kategoriler

Burun Tıkanıklığı İçin Bitkisel Tedavi

 

Normal olarak burunda geçmesi gereken havanın çeşitli nedenlerle geçmemesi burun tıkanıklığına neden olur. Akciğere gide havanın burundan nefes alarak ağız yoluyla dışarı verilmesi kişinin doğru bir nefes alıp verdiğini gösterir. Ağız yolu ile nefes alıp vermemizi sağlayan havanın alınması sert, soğuk ve kuru havanın akciğerlere direkt olarak gitmesine neden olur. Zaman zaman bu da üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Alınan havayı, burundan nefes almak önemli ölçüde rutubetlendirerek akciğere gönderdiği için hastalık riski yok denmese bile en aza indirgenebilmektedir. Burun tıkanıklığı solunan hava nedeniyle ciddi akciğer enfeksiyonlarına da neden olabilmektedir. Burun tıkalı olduğundan dolayı oradan geçemeyen havanın ağız yolu ile alınması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Özellikle kış aylarında sıkça rastlanan rahatsızlıklarla birlikte burun tıkanıklığı da gelmektedir. Kişiyi bu da oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Uyku bozukluğu, ağız kuruluğu, halsizlik, ağız kuruluğu, yatarken ağzı açık bırakma ihtiyacı gibi problemleri de beraberinde getirdiği gibi yaşam kalitesini de oldukça düşürmektedir.

Uzun süre burnun tıkalı kalması ağzın devamlı açık kalmasına ve ağız yolu ile nefes alıp vermeye neden olur. Bu da kronik faranjit, boğaz enfeksiyonu, horlama, sesin kötü çıkması gibi sorunların kaçınılmaz olduğunu gösterir.

Ciddi ölçüde ilaç tedavilerinin çeşitli hastalıkları yendiği bilinse de bitkisel tedavi ürünleri de destekleyici olarak kullanılabilmektedir. Evde kişinin kendi hazırlayacağı kür ile hastalıktan en doğal yolla kurtulmanın çaresini aramaktadır. İşte burun tıkanıklığı için sizlere bitkisel tedavi yöntemleri;

–       İyice yıkandıktan sonra bir miktar çörek otu kısa bir süre suda bekletilir. Çörekotları daha sonra süzülerek kurutulur ve toz haline getirilir. Çörekotları toz haline getirildikten sonra burna çekilir

–       Papatyadan da bir miktar kaynatarak suyunu soğuması için bırakmanız ve daha sonra burnunuza papatya suyunu çekmeniz tıkanıklığın açılmasına yardımcı olacaktır. Oğul otu bitkisiyle de aynı şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

–       Birer çay kaşığı tuz ve karbonatı bir su bardağı suyun içerisine ekleyip karıştırabilirsiniz. Burnunuza da bu karışımı çekerek burun tıkanıklığınızı giderebilirsiniz.

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ömer coşkun burun tıkanıklığına evde çözüm
731 defa okundu

YORUMLAR