Kategoriler

Burun Tıkanıklığı Ve İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

 

Alerji, fiziksel sorunlar, enfeksiyon gibi birçok nedenden dolayı burun tıkanıklığı, akciğerlere burnun hava taşıyan kanalların tıkanması ve sağlıklı bir şekilde burnun nefes alma işlemini yapamamasıdır. Sağlık üzerinde bu durum ciddi sorunlar yaratabilir. Nefesi yeterli ve nitelikli alamamak demek oksijeni de yeterli alamamak anlamına gelir. Olumsuz yönde organlarımız tepeden tırnağa etkilenebilir. Çeşitli yöntemlere burun tıkanıklığını gidermek için başvurabilirsiniz, olası sorunların önünü de tıkayacaktır.

Hem nefes hem de koku almamızı sağlayan burun hayati bir organdır. İki delikle kafamızdan dışarıya doğru açılır. Mukus tabakası, kılcal damarlar ve burun kılları burnumuzda bulunur. Dışarıdan aldığımız havayı mukus tabakası ve kıllar sayesinde hava nemlendirir ve temizler. Dışarıdan aldığımız havayı kılcal damarlar da ısıtır.

Koku almamızı sağlayan duyu sinirleri burnumuzun üst kısmında bulunur. Bu bölge sarı bölge olarak adlandırılır, beyne mukus tabakasında çözünmüş koku partiküllerini iletir ve kokuyu böylece almamızı sağlar.

Temel işlevleri

Vücudumuzda burnumuzun 6 temek işlevi vardır. Yaşamımızı bu işlevler sayesinde daha rahat ve kaliteli devam ettiririz. Peki, bu işlevler nelerdir?

–       Soluk alıp vermemizde temeldir.

–       Solunan havanın nemlenip, temizlenip, ısıtılmasını sağlar.

–       Toz gibi dışarıdan gelen yabancı maddeleri filtreledikten sonra bunların dışarı atılmasını sağlar.

–       Kokuları algılamamızda yardımcıdır.

–       Kulağımızın havalanmasını sağlar.

–       Ağız boşluğu ile beraber sesimizin dışarı yayılmasını sağlar. Yani ağzımızla birlikte hoparlör görevi görür. Kendi özgün sesimiz burnumuz sayesinde vardır.

Bu kadar bizim için önem taşıyan burnumuz, bize kimi zaman da sıkıntı yaratır. En önemlisi de tıkandığında… Burnumuz yapısal, fiziksel, alerjik gibi birçok nedenden tıkanırken çabuk yorulmak, rahat nefes alamamak gibi birçok yaşam kalitemizi etkileyen sorunu doğurur. Tıkalı burun bir kabus olabilir.

Bitkisel çözümler

Burun kemiği eğriliği gibi tıkanıklığa neden olabilecek yapısal bozukluklara evde uygulanabilecek bir çözüm olmayabilir. Diğer yandan alerji ya da özellikle ortaya kış aylarında çıkan enfeksiyonlardan dolayı burun tıkanmalarına, doktorunuzun da onayını alarak bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz.

–       Burnunuzun açılmasını sağlayacak bir diğer bitkisel çözüm de demlenmiş papatya suyudur.

–       Birkaç damla okaliptüs yağını kaynar suya damlatın. Bir havluyu kafanıza örterek (dışarıya buharın çıkmaması için) buharı soluyun.

–       İçerdiği mentol sayesinde nane çayı içmek mukusun incelmesine ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

–       Burun spreyleri, burun tıkanıklığını açmak için en çok kullanılan şeydir. Deniz suyu şeklinde satılanları bunları doğal ve zararsız olanıdır. Evde kendiniz de bu karışımı kolaylıkla yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı karbonatı 1 litre suyun içine ilave edip karıştırırsanız dışarıdan almaya gerek kalmadan şırınga ya da boş sprey yardımı ile evde kendiniz kullanabilirsiniz.

–       Bir süre suda bekletilmiş çörek otlarını güzelce kurutup toz haline getirin. Burnunuza bu tozu çekerseniz burnunuz rahatlayacaktır.

–       Kaynar suyu, biraz nane, papatya ve doğranmış soğanın üzerine dökerek demleyin ve 3-5 dakika arasında çıkan buharı soluyun. Daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.

–       10 dakika kadar lavanta çiçeğini bir bardak sıcak suyun içerisinde demlerseniz ve belli aralıklarla bu suyu burnunuza çekerseniz burun tıkanıklığınız giderilecektir.

–       Sarımsaktan birkaç diş yemek ya da bir tas kaynar suda sarımsakları ezip katarak hazırlayacağınız sarımsak çorbasını içmek, çabucak burun tıkanıklığını gidecek çözümlerden bir tanesidir.

–       1 bardak ılık suda 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı balı karıştırıp için. Bu karışım burun tıkanıklığına karşı etkili olacaktır.

–       3-4 yaprak taze fesleğeni kahvaltıdan ya da uyumadan önce çiğnemek tıkalı burun için harikalar yaratabilir.

Uyarı! Her tıkanıklığı, bitkisel uygulamalar giderebilecek tedavi yöntemleri değildir. Burun tıkanıklığının ilk olarak nedenini öğrenmek için doktora başvurmak ve doğal çözümlerle ilgili yine doktorunuza başvurmak en doğrusudur.

Ev ortamında burun tıkanıklığına yapabilecekleriniz

–       Özellikle uyku kalitesini burun tıkanıklığı etkileyen bir hastalıktır. Yattığınız odanın bu nedenle nemli olmasına dikkat edin. Burnunuzdan, nemli oda daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Buhar makinesini de bunun için kullanabilirsiniz. Kaloriferle bir evde oturuyorsanız peteklere su asabilirsiniz. Yerden ısıtmalı sisteme sahip bir eviniz varsa ıslak havluyu yere sermek de etkin bir çözüm olacaktır.

–       Günde birkaç kez sıcak ve nemli bir havluyu yüzünüze koyabilirsiniz.

–       Tıkanıklığı, sıcak bir duş ve duş sırasında solunacak sıcak buhar hafifletebilir.

–       Yine ciddi bir burun tıkanıklığınız var ise kaynar su dolu bir kabın içine odanızda buğu septil koyarak burnunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

–       Gece çiçekler oksijeni alıp karbondioksiti salgıladıkları için çiçekleri yattığınız odada bulundurmamaya dikkat edin.

–       Eğer alerjik bir durumunuz varsa önleminizi buna göre alın. Mesela alerjiniz polenlere karşı ise çok fazla polenlerin olduğu zamanlarda cam açmayın.

–       Sıvıyı bol bol almayı ihmal etmeyin. Burundaki mukusu su, çorba ya da bitkisel aylar inceltecek, tıkanıklığın da hafiflemesini sağlayacaktır.

–       Acı tüketebilenler hardal, acı biber, köri gibi acı baharat ya da bitkilerden faydalanabilinir. Çoğu kez acı hemen bölgedeki salgıları hareketlendirir ve mukusu incelterek akmasını sağlar.

Bizim için burnumuzun hayati bir organ olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin, size verebileceği zararları hesaba katarak uzman bir doktora en kısa sürede görünerek tedavinizi olun.

Nedenleri;

Ciddi anlamda yaşam kalitemizi ve sağlığımızı etkileyen burun tıkanıklığının birçok sebebi vardır. Doğru bir şekilde burun tıkanıklığının sebebi tespit edilip tedavi edilmelidir. Çünkü vücudumuzda, uzun süren tıkanıklıklar ciddi hasarlara yol açabilir. Burun tıkanıklığının temel nedenleri;

Fiziksel (yapısal) bozukluklar: Burnumuzun içinde yer alan ve burnumuzun direği olarak isimlendirdiğimiz kemiğin eğilmesi, kayması gibi sebeplerle solunum yolunu tıkaması en sık karşılaşılan nedenlerdendir. ‘Septum Deviasyon’ adıyla tıp dilinde nitelendirilen bu durum doğuştan geldiği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Bebeklerin doğum esnasında yaklaşık %7’sinin burunlarında zedelenme olur. Kaçınılmaz olarak yaşamımız boyunca bir yerlere burnumuzu çarparız. Burun kemiğimizin bu etkenlerin tümü eğrilmesine neden olabilir.

Enfeksiyon: Kış aylarında genellikle grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanırız. Bu hastalıklar virüse bağlı olarak gelişir ve burnumuzun tıkanmasına neden olur. Bu hastalıklar çok uzun sürmese de çoğu kez bize zarar vermeden burun tıkanıklığı atlatılır. Ancak tehlikeli olan sinüzit iltihaplarıdır. Yalnızca burun tıkanıklığına yol açmaz. Bir de kronik bir hal almışsa alt solunum yollarını da tehdit ederek bronşit, astım gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Geniz eti büyümesi: Geniz eti, okul öncesi çocuklarının kabusudur ve (0-7) bu yaş grubu çocuklarında burun tıkanıklığının temel nedenlerinden biridir. Lennfositi geniz eti üreterek bağışıklık sisteminin gelişmesinde rol alır. Ancak büyüyerek üst solunum yollarında tıkanmaya yol açması sürekli çocuklarda hastalanma, kilo kaybı, iştahsızlık, horlama, gece terlemeleri, gözaltı morlukları gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir.

Alerji: Tamamen alerjik reaksiyonlar bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Toz, polen, hayvan tüyleri, bazı gıda maddeleri gibi şeyleri bağışıklık sistemimiz tehdit olarak algılar ve aşırı tepki verir. Bu durum da alerji olarak isimlendirilir. Kaşınma, kızarama, burun tıkanıklığı, kabarma gibi farklı belirtiler alerjik reaksiyonlara bağlı olarak meydana gelir. Alerjiye bağlı olarak da burun tıkanıklığı sıklıkla görülür.

Burun eti büyümesi: Burun içinde bulunan etlere konka denir. Rahatsızlığın bu nedenle de diğer adı konka büyümesidir. Havanın nemlendirilmesi ve ısıtılmasında büyük etki gösteren burun etleri kimi zaman burnun işleyişine göre küçülür kimi zaman da büyür. Ancak burun etlerinin iltihabi ya da alerjik durumlardan kaynaklı olarak aşırı büyümesi ve rahat nefes alımını engellemesi sıklıkla görülen durumlardan biridir.

Burun çatısı daralması: Bu duruma tıp dilinde Valv daralması adı verilir. Bu durum doğuştan gelir. Kişi burun çatısındaki darlıktan ötürü rahat nefes alamaz.

Burun içi polipleri: Birkaç milimetreden birkaç santimetre büyüklüğe erişebilen; alerji, iltihap, tahriş gibi sebeplerle ortaya çıkan şişlikler olarak tanımlayabileceğimiz polipler burnun içinde büyüyerek ya da yayılarak burnun tıkanmasına yol açabilir.

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: burun polipleri bitkisel tedavi,ibrahim saraçoğlu burun poliplerine bitkisel tedavi,ibrahim saracoglu burun eti büyümesi,burun eti şişmesi bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu,burun poliplerine hangi bitki iyi gelir,burun polip bitkisel tedavisi ibrahim saraçoğlu,burun eti şişmesi bitkisel tedavi,burun polipleri için kür,nazal polip bitkisel tedavi,burun poliplerinin bitkisel tedavisi
3.557 defa okundu

YORUMLAR