Kategoriler

Cevizin FAYDALARI Nelerdir?

Cevizde bizim ve çocuklarımız için birçok fayda bulunurken, A, B ve E grubu vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, selenyum, potasyum ve proteini de içinde barındırır. Ceviz yağ açısından zengindir, yağlardan faydalı olan omega 3 ve 6 yağ asitlerin içerir.

Cevizin Faydaları

Sıkça her yaş grubunun tüketmesi gereken ceviz, birçok hastalığa karşı zengin besin içeriği sayesinde vücudun direncini arttırır. Zeka gelişimi için ceviz, en faydalı besinler arasında yer alır. Cevizin faydaları arasında konsantrasyon ve algılamayı arttırması yer alır. Özellikle bu açıdan ilkokul çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilmelidir.

Ceviz aynı zamanda çok besleyicidir ve iştah açıp midenin güçlenmesini sağlar. Kolesterolü dengede tutar ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar, kalp ve damar hastalıklarına karşı da böylece direnci arttırır. Vücuda, grip ve soğuk algınlığı dönemlerinde kuvvet vererek bünyenin daha hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar. Cevizin faydaları arasında egzama, sedef hastalığı gibi deri hastalıklarına karşı etkili olması da yer alır.

Sinir sistemi için de faydalıdır. Alzheimer hastalığı riskini yapılan araştırmalar azalttığını göstermektedir. Cevizin faydaları arasında kan dolaşımını düzenlemesi de yer alır. Aynı zamanda ceviz, kansızlık yani anemi hastalığına karşı da vücudu korur. İçerdiği fosfor ve kalsiyum minerallerinden dolayı diş ve kemikleri güçlendirmesi de cevizin faydaları arasında yer alır. Ceviz beyin için çok faydalı olmasının yanı sıra magnezyum minerali sayesinde kasların da rahatlamasını sağlar. Sporcular tarafından bu yüzden tüketilmesi gereken zengin ve önemli bir besin kaynağıdır.

Hem taze hem de kurutulmuş hali cevizin faydaları için tüketilebilir. Tatlılarda genellikle kullanılan cevizin reçeli de yapılır yağı da çıkarılır. Ceviz ayrıca salatalarda, sos yapımında ve et yemeklerinde de kullanılır. Kabukları yeşil olan yani taze cevizin bozulmasını yavaşlatmak için buzdolabında ya da tuzlu suda bekletebilirsiniz. Ancak kısa sürede yine de tüketmeniz gerekir. Uzun süre buzdolabında kurutulmuş cevizi bile bozulmadan saklayabilirsiniz. Severek cevizi yiyemeyenler yanında kuru kayısı da yiyerek deneyebilir. Aynı zamanda ceviz yağı bronzlaştırıcı etkisinden dolayı da kullanılır, ayrıca ceviz birçok cilt maskesi tarifinde kullanılır ve hücre yenilenmesini sağladığı için cildin canlanmasına da yardımcı olur.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ibrahim sarac oglu cevizin faydalari,saracoglu ceviz faydalari
etiketler:
413 defa okundu

YORUMLAR