Kategoriler

Chia Tohumunun Faydaları: Chia Tohumu Ne İşe Yarar?

Chia tohumunun faydaları nelerdir? Chia tohumu ne işe yarar? Chia tohumu zayıflatır mı? Chia tohumunun yararlarından bahsetmek istiyoruz.

Chia Tohumunun Faydaları: Chia Tohumu Ne İşe Yarar?

Chia tohumunun kadın sağlığı ve beslenmesinde her gün yeni bir faydası ortaya çıkar. Bu besinin cilt balkımı, güzellik gibi birçok alanda yararları ispatlanmıştır. Chia tohuları, dünyada süper besin ya da süper besin olarak adından söz ettirirken, tohumlarının kökeni de Azteklere kadar dayanır. Boyu yaklaşık olarak metre, çiçekleri mor ya da beyazdır. Üretimi Aztekler döneminde çok yaygın olan bu tohumlar, lif, protein, omega- yağ asitleri ile magnezyum, kalsiyum, manganez, fosfor ve potasyum minerallerini içerir. Bu çok sağlıklı olan tohumların üretimi genellikle Meksika ‘da yapılırken şu anda birçok ülkede yapılabiliyor.

Chia Tohumu İle Zayıflama
Bu tohumlar hakkında yapılan araştırmalar, onu daha da popüler yapıyor. Bu tohumların faydalarından en önemlisi kilo vermenizi sağlamasıdır. Günede iki çorba kaşığı tüketeceğiniz chia tohumu tok kalmanızı sağlar. Genellikle bu tohumlar suyla karıştırılıp, sıvıyı absorbe ederek jel kıvamını alır ve daha da yoğunlaşır. Bu durum sonucunda da acıkma geç olur. Chia tohumları sütten daha fazla kalsiyum içerir. Kemikleri güçlendirmesi ve kemik erimesine karşı koruyucu olması da faydaları arasındadır. Menopoz sonrası sık rastlanan osteoporoz hastalığına karşı kalsiyum açısından zengin olduğu için riski azaltır. Bu tohumların lif içeriği fazla olduğundan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunurlar. Bakliyatlar gibi protein içeren chia tohumlarının arasında et yemeyen kişiler için yeni bir alternatiftir.chia tohumu ve faydaları Kan şekerini dengelemsi de chia tohumlarının faydaları arasındadır. Bu küçük tohumlar omega yağ asitleri açısından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebirdir. Hastalıklara karşı daha güçlü olmanızı sağlar ve kanın pıhtılaşmasını da engeller. Bu tohumlar kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. Ayrıva beyin ve sinir sisteminin bu yağ asitleri daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Depresyona karşı etkili yiyecekler arasında chia tohumlarını ve çekirdeklerini sayabiliriz. Bu tohumlar demir minerali açısından zengin olduğu için kansızlık yani anemi hastalığına karşı da faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Günlük beslenme programınıza ekleyebileceğiniz, diyet yaparken tüketebileceğiniz bu tohumların faydaları ve zararları hala araştırılmaktadır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: chia tohumu ne işe yarar,chia tohumu nedir ne işe yarar,chia tohumu kadınlar kulübü,chia tohumu ne ise yarar,chia tohumu ibrahim saraçoğlu,chia tohumu neye yarar,chia ne işe yarar,chia nedir ne ise yarar,chia tohumu kullananlar,chia tohumu ile zayiflayanlar
etiketler:
41.665 defa okundu

YORUMLAR