Kategoriler

Cilt Bakımında Limon

 

 

 

 

Cildiniz için limon mucizevi bir üründür. Çünkü bol miktarda içerisinde vitamin vardır. Bir kişinin günlük vitamin ihtiyacının %37’sini 1 adet limon suyu karşılar. Ayrıca limon suyunun içinde potasyum ve magnezyum vardır. Kabukları da suyu kadar vitamin barındıran bir diğer yeridir. Limon suyundan daha fazla potasyum, magnezyum, çinko ve vitamin içerir.

Siyah nokta ve sivilceler için: Antibakteriyel özellik limonun içerisinde bulunduğu için sivilce tedavisinde kullanılır maske şeklinde ya d abir limonu direkt ikiye ayırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Sürekli bu işlemi yaparsanız sivilcelerinizin azaldığını göreceksiniz. Eğer maske halinde kullanacaksanız limonun içerisine bir tatlı kaşığı bal eklemeniz hem cildinizi besleyecek hem de nemlendirecektir. Siyah noktalarınızdan sıkıntı duyuyorsanız bir limonu sıkıp içine 2 kaşık yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal ve 1 adet yumurta akı sürerseniz yüzünüz için bu maske hem arındırıcı hem de gözenekleri açıcı bir maske olacaktır. Her gece yatmadan evvel sürüp, 10 dk bekletip yıkamanız yeterli olacaktır.

Cilt lekeleri için: Çok fazla bir şekilde limonun içerisinde sitrik asit bulunur. Güneş lekeleri için kullanılan en etkili asit bu asittir. Limonu sivilce ya da güneş lekeleri için düzenli kullanırsanız, cildiniz pürüzsüz ve canlı görünecektir.

Yağlı ciltler için: Ciltte bulunan fazla yağı limon emer ve ciltteki yağın dengelenmesini sağlar. Yağdan dolayı eğer parlak bir yüzünüz var ise kesinlikle denemelisiniz. Tek seferde bile sonuçlar belirgin olacaktır.

Kepekli saçlar için: Tam olarak limon kepeği geçirmez ancak fark edilir derecede azaltır. 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı Hindistan cevizini 1 çay kaşığı balla karıştırıp saçınıza sürün. 20 dk kadar bu maskeyi bekletip yıkayın. Haftada iki kere yapmanız yeterli olacaktır.

Cilde canlılık kazandırmak için: Gün içerisinde cildiniz toza, dumana ve zararlı gazlara maruz kaldığından çok yıpranır ve gözenekler tıkanır. Kesinlikle gözenekleri tıkalı bir cilt sağlıklı değildir. Sivilceye neden olur. Limona bu sorundan kurtulmak için limonata, 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi katıp yüzünüze uygulamanız yeterlidir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


1.081 defa okundu

YORUMLAR