Kategoriler

Çölyak Hastalığı için Çözüm: Anne Sütü

Çölyak Hastalığına Karşı “Anne Sütü” en önemli ilaçtır. Genellikle bebekleri sağlık tehditi altında bırakan çölyak hastalığı,anne sütü ile önlenebilir. Çölyak hastalığı önemli bir sağlık sorunu ve sosyal toplum sorunudur. Anne sütü bu hastalığa karşı en büyük silahtır.
Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı, ”glüten” isimli maddenin tetiklemesiyle oluşan bir hastalık türüdür. Glüten adlı madde arpa,buğday ve çavdarda bulunur. Bu hastalık  Genel olarak genetik olarak yatkın olan kişilerde görülür. Buğday tüketiminin yüksek olduğunu ülkemizde bu hastalığa sıkça rastlanmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 100-150 kişiden birinin çölyak hastalığı taşıdığı biliniyor. Bu istatistiki verilere göre Türkiye de yaklaşık 1 milyon insan bu hastalıktan etkilenmiş durumda.

Çölyak hastalığının  belirtileri nelerdir?
Çölyak hastalığının başlıca belirtileri, çocuklarda gelişim ve büyüme sorununu ortaya koymaktadır. Çölyak hastalığını taşıyan bir çocuk gerek eğitimi gerekse normal yaşantısında bu hastalığın doğurduğu sorunlardan bir hayli etkilenmektedir. Bu sorunun yanı sıra belirtileri,karın ağrısı,kilo kaybı ve ishal olabilir.

Aileden gelen genetik bir hastalık olmasada beslenme ile doğan bu hastalık sağlık açısında önemli bir sorun etkenidir.

Çölyak hastalığını engellemek için
Bu hastalığa karşı koruyucu maddeler anne sütünde bulunmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerin 4-5 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi , çölyak hastalığına karşı çok iyi bir bağışıklık sistemi oluşturabilir.

Kanda yapılan testler ile anlaşılan çölyak hastalığı ince bağırsakta görülen bir hastalık türüdür. Arpa,buğday ve çavdarda bulunan glüten maddesinin oluşturduğu bu sağlık sorunu,  diyet uygulaması yapan kişilerdede görülür. Diyet programında yer alan Arpa,buğday ve çavdar ürünlü gıdalar çok fazla tüketilmemelidir. Hatta diyet programından tamamen çıkartılmalıdır.

Bu hastalık birçok insanımızı normal yaşantısından hatta hayatından bile edebilir. Topluma düşen görev ise bu konularda bilinçli olmak ve çölyak hastalığına karşı silah olan anne sütünü ,tüm annelere hatırlatmaktır.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış. Yorumları okumak için tıklayın
[metaslider id=3236]

etiketler:
1,493 defa okundu

YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. merhaba eşim çolyak hastası vede şuan hamile ne yapmalıyız bebege bir zararı varmı acaba yardımlarınız için şimdiden tkş edrim saygılarımla

  2. benimde oglum çölyak hastası bıde kızım oldu yenı kaç doktar görduysem genetik kızında olabilir diyor inşallah olmaz bişeycok zor