Kategoriler

Domates Ve Domatesin Faydaları

Domatesin yakın geçmişine baktığımızda, pek de bilinen bir sebze olmadığını görüyoruz. Oysa ki domates, insan sağlığı üzerinde inanılmaz etkilere sahip sebzelerden bir tanesidir. Domatesin faydalarından yararlanmak için ise, dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır ki o da, yediğiniz domatesin doğal tohumdan üretiliyor olmasının gerekliliğidir. Türkiye’de; ve dünya genelinde kullanılan GDO ile üretilmiş olan domatesleri tükettiğinizde, domatesin faydalarından çok zararlarına maruz kalacağınızı unutmamalı; ve bu anlamda, domates tüketimi sırasında mutlaka doğal tohumdan yetiştirilen domatesin tüketilmesine önem vermelisiniz.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates tüketimi sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da şudur ki, sera domatesi değil, mevsiminde tüketilen domatesi tüketmeye dikkat etmelisiniz… Şöyle ki: domates bir yaz sebzesidir, ve domatesin faydalarından yararlanmak için onu yaz mevsiminde daha çok tüketmeniz gerekmektedir. Bu durum, sadece domates için değil, tüm sebzeler; ve meyveler için geçerlidir. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin faydaları çok daha fazladır.

Domatesin faydalarından kısaca söz etmek istersek: kalp yağlanmasını önleyen domatesin, kolesterolü dengeleyici bir özelliğinin bulunduğu da unutulmamalıdır. İdrar yapmakta zorlanmanın giderilmesine katkıda bulunan domatesin faydaları arasında prostatın önlenmesi ve tedavisi ile, göz sağlığına olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekmektedir. Domatesin faydaları arasında, antioksidan etkisinden de söz etmek gerekmektedir.

Domatesin faydaları arasında, göz sağlığına olan katkısından bahsettik. Domatesin göz tansiyonunu düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. Fakat, göz sağlığına, havucun da çok yararlı olduğu; hatta havuçtan başka hiç bir meyve ya da sebzenin, o denli yararlı olmadığına inanılmaktadır. Oysa, domatesin göz sağlığına olan faydaları, havucun göz sağlığına olan faydalarından çok daha fazladır. Domates, göz tansiyonunun düşürülmesine olumlu etkilerde bulunmaktadır.

Domatesin faydalarından yararlanmak için, her sabah, kahvaltıdan önce, yarım bardak domates suyu içmeyi denemelisiniz. Bu sayede, domatesin faydalarından büyük ölçüde yararlanabileceğinizi görürsünüz. Domatesi tüketmesi gereken bir grup insandan da özellikle söz etmek isteriz ki bu kişiler, gün içerisinde çok fazla spor yapanlar; ve yoğun tempo çalışıp efor harcayanlardır. Bu kişilerde meydana gelmesi muhtemel kalp rahatsızlıkları, domatesin faydaları arasında yer alan kalp yağlanmasını, ve kalp büyümesini önleyici etkisi ile, minimuma indirgenmektedir.

Domatesin faydalarının çokluğunun yanında, domates kullanması riskli olan bir gruptan da söz etmemiz gerekmektedir ki onlar, alerjik problemler yaşayan kişilerdir; ve domatesin alerji yapabilen bir etkisinin olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı, yoğun domates kullanımından önce doktora başvurulması; ve domatese karşı herhangi bir alerji durumunun söz konusu olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Domatesin kullanımı aynı zamanda, egzema belirtilerini de tetikleyebilmektedir; bundan dolayı, bu durumun da göz önünde bulundurulması önem taşımaktadır. Bu nedenle, egzema hastalarının çiğ domates tüketiminde çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Domatese alerjisi olan kişilerin, domatesten alabilecekleri maddeleri brokoliden alarak, domatesin faydalarından yararlanabilecekleri belirtilmektedir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: hamilelikte domatesin faydaları,gebelikte domatesin faydaları,hamilelikte domates yemek,hamilelikte domatesin faydaları nelerdir,Domatesin faydaları,hamilelikte domates,domatesin göze faydaları,http://kadingunlugu net/bitkisel-tedavi/domates-ve-domatesin-faydalari html,domates suyunun göze faydaları,hamilelikte domatesin faydalari
etiketler:,
4.080 defa okundu

YORUMLAR