Kategoriler

Dört Mevsim Sağlıklı Diyet

Yazın kilo alıp, kışın vermek vücut metabolizmamızın bozulmasını sağlar. Bu nedenle beslenmeli ve bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durulmalıdır.

Sağlıklı bir birey olmanın ilk koşulu yılın her mevsiminde sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmektir.

Kişi yaşına göre günlük karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minarelerden belli oranlarda günlük olarak almalıdır. Diğer türlü tek gıdaya bağlı beslenme ya da diyet yarar yerine zarar verebilir. İnsanlar yaz ayları geldiğinde sıkı bir diyetle kilolarından kurtulurken, kış gelince kıyafetlerin kapatacağı düşüncesiyle diyetin ucu kaçırılıyor.

Bu durumu sürekli devam ettirenler yani yazın kilo verip kışın alanlar ve de bilinçsizce diyet uygulayanlar vücut metabolizmalarını bozarlar. Bunun yanı sıra vücutlarının esnekliklerini de kaybederler.

Form koruma yöntemleri;

· Haftada en az 4-5 gün 45-60 dakika yürüyüş yapın.

· Hazır gıda ve yüksek miktarda kalori içeren içeceklerden uzak durun.

· Yağ tüketiminizi en aza indirin.

· Kızartma yerine ızgara veya haşlama tercih edin.

· Buzdolabına hemen tüketilmek üzere dolma, börek, pasta, tatlı ve çerez koymayın.

· Yemek saatleri dışındaki atıştırmalıklardan uzak durun.

· Gün içinde fark etmeden tükettiğiniz kahve ve çayların içindeki şekerden aldığınız kaloriyi 2 saat yürüyerek bile yakamayacağınızı unutmayın.

· Yaz ve kış aylarında diyet konusunda istikrarlı olun.

Göbeğinizden kurtulmak için;

Mekik Hareketi: Dizlerinizi bitiştirip, ayaklarınız birbirine paralel şekilde tabanları yere gösterilen iki eli enseye koyup hızlı hızlı, sık sık ve kesik kesik hareketlerle karnınız acıyana kadar sabah akşam bu hareketi ellişer kez yapın.

Sopalı Hareket: Sopayı ense kökünüze alıp iki elinizi geçirin. Ayaklarınızı yere sağlam basarak hızlı bir şekilde kalçadan yukarısını sağa ve sola çevirin.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: dört mevsim diyeti
etiketler:,
815 defa okundu

YORUMLAR