Kategoriler

Ender Saraç’tan Doğal ve Dengeli Beslenme

 

Tabi ki vücudumuz için gerekli olan besin maddelerinin en sağlıklı şekilde alınması, sağlıklı beslenme deyince ilk aklımıza gelen ilk şeydir. Her vücudun ihtiyacı farklıdır. Bu ihtiyacın belirlenmesi ve ona göre beslenmek de önemli olandır.

Sağlıklı yaşamak, varlığımızı sürdürmek için temel besin maddelerini en dengeli şekilde kullanmalıyız. İnsan gereksinmelerini özellikle gruplaştıracak olursak;

–       Bitkisel ve hayvansal proteinler

–       Bitkisel Yağlar

–       Karbonhidratlar/birleşik karbonhidratlar

–       Sebze-meyve gibi mineraller

–       Sebze-meyve gibi vitaminler

–       Su

Proteinler: Et, süt, tavuk, yoğurt, nohut, bakliyat, kuru fasulye, soya fasulyesi gibi proteinli gıdalar, hem karbonhidrat, hem protein hem de bol miktarda lif içerirler.

Karbonhidratlar: Tercihler eğer pirinç, makarna, bulgur, kepekli un, buğday gibi besinlerden yana yapılırsa hem bolca lif alınır hem de B vitaminini diyette yüksek tutmuş oluruz.

Yağlar: Yağalar bitkisel ve hayvansal kaynaklıdır. Sağlık açısından tercihen bitkisel ağırlıklı olmalıdır. Soya yağı, zeytinyağı ve fındık yağı gibi…

Vitaminler: Yağda ve suda eriyen olmak üzere iki tip vitamin vardır. sebze ve meyveler vitaminlerin en iyi kaynaklarıdır. Mutlaka günlük beslenmenizde bulubnmalıdır.

A vitamini-hava

B vitamini- Kivi vb.

Mineraller: Vücut organları için mineraller gereklidir. Vücut çalışmasında önemli görevi vardır. Vücut dokularının yapıtaşlarını oluşturur. Ca-Mg-Zn-Na-K gibi kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum gibi mineraller vücut için gerekli olanlardır.

Su: Vücudun %70’i sudan oluşur. Besinlerin emilimi, sindirimi ve vücuttan atılana kadar suyun önemi büyüktür. Su gereksinmesini su, besinler ve içeceklerden olmak üzere 3 kaynaktan sağlar.

Bu grupta şeker ve şekerli besinler vardır. pekmez, şeker, bal vb. besinler direkt vücudun enerji kaynağıdır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ender saraç dengeli beslenme
27 defa okundu

YORUMLAR