Kategoriler

Ezik ve Bereler İçin Bitkisel Öneriler

 

Kaza neticesinde et berelenmelerinde meydana gelen eziklerde, dizlerdeki rahatsızlıklarda 500 gr buğday ve bir miktar zeytinyağı yeterince suyla kaynatılıp, ılık hale getirilir ve lapa haline getirilip diz bölgesine sarılır.

Yüzde, sırtta, kolda, emsali yerlerdeki kızarıklıklarda (morarmalarda) sumak ağacının dibinden süren taze sürgünler yaprağı ile birlikte incecik doğranır ve iyice kaynatılır. Kepek içerisine eklenir, lapa halinde hastalıklı cilde konulur. Eğer bacak ve ayaklarda olursa kaynatılan suya sokulup, kepek ayakların tedavisi için konulmaz. 10 gün tedaviye devam edilmelidir.

Aslan pençesi: Ezilen taze aslan pençesi lapa haline getirilerek sarılır.

Soğan: Soğan ezildikten sonra bir miktar tuz eklenir, lapa halinde ezik ve berelere konulur.

Kenevir: 2 kaşık dövülmüş kenevir, 2 bardak suya konulur, 10 dk kaynatılır. Ezik ve berelerin üzerine lapa halinde konulur.

Sinir otu yaprağı: Sinir otunun taze yaprakları ezilip lapa halinde konulur.

Tilki üzümü: Kaynatılan tilki üzümü, lapa haline getirilerek ezik ve berelerin üzerine konulur.

Yumurta: Tuzla yumurtanın sarısı ezilerek sürülür.

Tıbbi öküzgözü-tıbbi nergiz-aynı safa çiçeği: Yarım avuç bitki 1 bardak suya konulur, 10 dk kaynatılır ve suyuyla pansuman yapılır.

Taze bitki sıkılarak suyu ile kompres uygulanır.

Taze bitkiden çıkan su ile merhem elde edilir. Suya bitki ıslatılır, bir süre bekletilir ve zeytinyağı ile karıştırıp kullanılır.

Maydanoz: Lapa haline getirilen maydanoz biraz zeytinyağı ve biraz da tuz eklenerek karıştırılır, ezilen kısma sarılır ve günde 4-5 kere tekrarlanır.

Maydanoz tohumu: 50 gr maydanoz tohumu, 1 bardak suya konulur ve 3 dk kaynatılır. Bez suyuna batırılarak ezilen kısma konulur ve günde 4-5 kere uygulanır. 40 derecelik alkolde maydanoz ezilir, ezilen kısmın üzerine konulur.

Enginar yaprağı: Bir miktar şekerle taze enginar yaprakları ezilir,lapa haline getirilir, ezilen kısma sarılır ve günde 4-5 kere tekrarlanır.

Karakafes otu: 200 gr kök 1 kg suya konulur ve 3-4 saat bekletilip, süzülür. Ağzı kapalı bir şişede muhafaza edilerek ezik ve berelere 3-4 kere kompres yapılır.

Lebek ağacı: Lebekağacının taze yaprakları sıkılarak elde edilen su ezik ve berelerin üzerine sürülür. 3-5 kere tekrarlanır.

Sarımsak: Sarımsak ezilip, lapa haline getirilir. Ezik ve berelerin üzerine sarılır.

Öküz gözü: Öküz gözünün çiçekleri haşlanıp, eziklere suyu ile kompres uygulanır.

Mercimek: Kavrulan mercimek toz haline getirilir, yumurta akıyla lapa yapılıp, eziğin üzerine konulur.

Mührü Süleyman kökü: 10 gr bitki, 1 bardak suya konulup, 10 dk kaynatılır ve suyuyla da pansuman yapılır.7

Yaban menekşesi: Yaban menekşesinin yaprakları ezilip, lapa halinde eziklerin üzerine konulur. Kısa zamanda iz bırakmadan iyi eder.

Asid borik: 100 gr vazelinle 10 gr asid borik karıştırılır ve eziklerin üzerine sarılır.

Dağ öküz gözü: 10 gr çiçek 1 bardak suya konulur ve 30 dk bekletilir. Hastalıklı cilde suyu ile kompres yapılır.

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ibrahim saraçoğlu ezik tedavisi,et ezilmesi tedavisi bitkisel,bereye ne sarılır,sactaki bereler nasil gecer bitkisel cozum,eziklere bitkisel çözüm,cildimi ne iyieder,ibrahim saacoglu ezik ayaklara ne iyi gelir,ahmet maranki ezik ete ne sarilir,ezikler için bitkisel çözümler,ezikler icin bitkisel ilac
976 defa okundu

YORUMLAR