Kategoriler

Fıtık Tedavisine Bitkisel Reçeteler

 

Nar kabuğu: Mazı, servi kozalağı, turunç suyu, nar suyu ile kaynatılıp, lapa haline getirilir ve fıtığın üzerine bağlanır. Tekrarı 3-4 günde bir yapılır.

Keçi boynuzu: Çekirdeği ile birlikte keçi boynuzu meyveleri yenilir.

Koyun oyu (fıtık otu): 2 kaşık çiçekli dallardan 1 bardak kaynar suya bitki konulur ve soğuyunca süzülür. Günde 1-2 bardak içilir.

Hüsnü Yusuf çiçeği: Kaynatılan Hüsnü Yusuf çiçeği fıtığın üzerine lapa halinde konulur. (küçük çocuklarda)

Keşkek: Kaz eti ile birlikte keşkek pişirilip yenilir.

Mürrüsafi: Balla birlikte günde 10 gr mürrüsafi yenilir. 10-15 gün devam edilir.

Servi kozalağı: Toz haline getirilen servi kozalağı, çiriş ile karıştırılıp lapa yapılır. Kasıkta bulunan fıtığın üzerine konulur, bir bezle de sarılır.

Toz haline getirilen servi kozalağı, su ile hamur haline getirilir ve fıtığın üzerine konulur. Ağlamaktan kaynaklanan çocuk fıtıklarında kullanılır.

Hasır otu: (Semerci kozalağı)- Acımış yağ ile hasır otunun çiçek durumu ezilerek merhem kıvamına getirilir. Fıtığın üzerine de sürülür.

Hint narı: Sirke ile Hint meyvesi ya da çiçekleri kaynatılıp, fıtığın üzerine kompres yapılır.

Deniz kaplumbağası: Deniz kaplumbağasının kabuğu yakılarak beyaz hale getirilir, toz haline getirildikten sonra da elenir. 60 gr badem yağı 120 gr’ına ilave edilir ve iyice karıştırılır. 1 gece bekletildikten sonra üç misli kadar balla macun haline getirilir, 1 ceviz büyüklüğünde gece yatmadan evvel yenilir. Bu macun da ayrıca vücuda kuvvet verir.

Sandalos sakızı: Toz haline getirilen sandalos sakızından fıtığı önlemek için günde 3 gr 1,5 gr kitre ile içilir.

Tilki yağı: Tilki yağı fıtığın üzerine sürülür.

Defne yaprağı: 10-20 gr yaprak 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. 2-3 bardak günlük içilir.

Anason: 2-4 gr anason 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. 2-3 bardak günlük olarak içilir. Toz halinde anason günde 1-2 defa 0,5-1 gr içilir.

Rezene tohumu: 4 gr tohum 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. 2-3 bardak günlük olarak içilir. Toz halinde rezene günde birkaç defa 0,5-1 gr içilir.

Bakla unu: Un  haline getirilen bakla; papatya, kimyon, bal karıştırılır ve defne yağı ilave edilir, defne yağı da eklenir. Fıtığın üzerine lapa halinde bağlanır.

Peygamber çiçeği: Peygamber çiçeğinin kökü toz haline getirilir, balla macun haline getirilir, bol bol sabahları yenir. (kökünden fıtığı keser.)

Karaçalı dikeni: ilk gün karaçalı dikeni tohumunun içini 7 adet-2 gün 9 adet yenirse derhal kapatır.

Çam kozalağı: 4-6 gr taze kozalak 1 bardak suya konulur ve 10 dk kaynatılır, tatlandırılır ve günde 1 bardak içilir.

Arpa: Arpa unu ile çiriş karıştırılır ve sirke ile hamur haline getirilir, çocuk fıtığında fıtığın üzerine lapa şeklinde konulur.

Termiye: Termiye yenilirse faydalıdır.

Çiriş: Çiriş çocuk fıtığında arpa unu ile karıştırılır ve sirkeyle hamur hale getirilir. Fıtığın üzerine lapa şeklinde konulur.

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: gobek fitigina selvi kozalagin faydasi,fitik icin keciboynuzu tozu,arpa unu ile fitik tedavisi,defne tohumu ile fitik tedavisi,ibrahim saraçoğlu göbek fıtığı tedavisi,peygamber çiçeği kökü bel fıtığı tedavisi,Tilki Yağı Faydaları
214 defa okundu

YORUMLAR