Kategoriler

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır? Fondöten Seçmenin Püf Noktaları

Cilt tipine ve rengine uygun fondöten seçmek makyajın temel kurallarından biridir. Fondöten seçimi; cildinizdeki kusurları gizlemek, makyajın kalıcı olmasını sağlamak, pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazandırmak için büyük önem taşımaktadır.
Fondöten seçiminde dikkat etmeniz kurallardan bazıları; güzelliği vurgulamak ve makyajda istediğiniz etkileri bırakabilen bir fondöten olmasıdır.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi
Fondöten seçimini; cildinizin kuru, yağlı, karma ve normal olması doğrudan etkiler. Yağ bazlı fondöteni yağlı ciltler için kullanmak kızarıklık, sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunlarına neden olabilmektedir.
Cildiniz kuru ise; fondöten tercihinizi yağ bazlıdan yana yapabilirsiniz. Bitkisel ve mineral yağları bu tip fondötenler barındırır. Uzun süre bozulmadan ve cildinizin yağ dengesini koruyarak kalabilir. Genelde krem formda üretilir. Uygulaması ise büyük makyaj süngerleriyle olur.
Cildiniz normal ise; fondöten tercihinizi su bazlıdan yana yapabilirsiniz. Su oranı yüksek, yağ oranı düşük bir fondötendir. Doğal cilt dengesini bozmaz ve sıvı formda üretilir.
fondoten-secimiCildiniz yağlı ise; fondöten tercihinizi yağsız olanlardan yapabilirsiniz. Bitkisel ya da mineral yağlar bu tür fondötenlerde yoktur. Sivilceli ve akneli ciltler için özellikle kullanımı uygundur. Su ve yağ bazlı fondötenler kadar kalıcı olmasa da uygulaması kolaydır.
Cildiniz karma ise; fondöten tercihinizi pudra bazlıdan yana yapabilirsiniz. İçeriğindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde bu tür fondötenler cilde matlık verir. Formu krem olarak üretilir, cilde sürüldükten sonra da pudraya dönüşür. Özellikle yağlı ciltlerde T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. T bölgesindeki yağlı görünümü pudra bazlı fondötenler ortadan kaldırır.
Cilt renginizi belirlemeniz doğru fondöten seçimi için ilk adımdır. Bu seçimde en doğru ışık; gün ışığıdır. Cildiniz spot lambalar altında olduğundan daha soluk görünebilir.
Cildiniz gün ışığında; açık ve soluk görünüyorsa porselen, pembe ve kırmızı görünüyorsa pembe, sarı ve altın renginde görünüyorsa buğday, koyu kahverengi gibiyse de esmer olarak tanımlanır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: cildi bozmayan fondoten,cildi bozmayan fondöten,doğru fondoten seçimi,fondoten kalici su ile gecer mi,fondoten ve pudranın cildimizi bozmaması için,fondöten gunlugum,fondöten kalıcı olması için bitkisel,fondöten parlaması nasıl geçer,t bolgesi yagli ciltler ibrahim saracoglu
etiketler:
247 defa okundu

YORUMLAR