Kategoriler

Gözaltı Morlukları Ve Şifalı Çözümler

 

Gözaltı morluklarından birçok kişi şikâyet eder ve kurtulmak ister. Tüm morlukların altında da farlı sebepler vardır. Sabahları bazen yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı gözlerimizin altı koyu halkalarla kaplı kalkarız. Bazı kişilere bunların yanında bu halkalar kalıcı özellik göstermekte olup arka planında da önemli nedenler içermektedir.

Gözaltı morluklarını uzmanların yaptığı açıklamalara baktığımızda alerjik, genetik ve burun akıntıları olmak üzere üç önemli nedeni vardır. Bunların içerisinden genetik olan faktör koyu rengi vücutta sağlayan melanin maddesinin neden olduğu halkalardır. Bu madde vücudunda fazla salgılanan kişilerde daha fazla gözaltı morluğu görülür. Bu durum Asya ülkelerinde yaşayan kişilerde daha çok görülür.

Çeşitli hastalıklar bazen de morlukların nedeni olabilir. Bünyesi alerjik olan kişilerde bu morluklar daha da belirgindir. Morluklar yaşlanmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve gözaltı derisinin yaş ilerledikçe incelmesi ile oluşur. Burun ile gözaltı arasından geçen damarlar burun akıntısı, sinüzit gibi rahatsızlıkların sonucunda şişmeye başlar ve gözaltının bu da koyu renkte görünmesine neden olur. Sigara, susuzluk, düzensiz beslenme, hormonal rahatsızlıklar da bunların yanında gözaltı morluklarına neden olan etkenler arasında sayılabilir.

Bu şikayetten nasıl kurtulun ur?

–       Beslenmenizi düzenli olarak yapmaya ve en az günde 8 saat uyumaya özen gösterin. Cildin, yeterli uyku daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

–       Kahve, sigara ve alkol alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekir. çünkü cildinizin alkol, sigara ve kafein daha solgun görünmesine neden olurken cildin incelmesine yol açar ve morlukları arttırır.

–       Suyu düzenli olarak için; çünkü susuz kalan vücudunuz da morluk sebeplerindendir.

–       Çay içtikten sonra poşetlerini atmak yerine göz kapaklarınıza koyun ve 10 dakika kadar bekletin. çay, gözaltı morluklarının azalmasında çok etkili ve önemli bir yöntemdir.

–       Aşırı derecede gözaltlarınıza makyaj yapmaktan kaçının. Cildinizin nefes almasını sağlayarak kapatıcı kullanmayın. Buhar banyosunu düzenli olarak yapın. Morluklarınızın rengi buhar banyosu sayesinde açıldığı gibi cildiniz de ferahlayacaktır.

–       Patates ve salatalık gözaltı morluklarından kurtulmanın doğal yollarından birisidir. Gözaltlarınıza patates ve salatalık dilimlerini koyarak 15 dakika kadar bekletin. morlukların azalıp tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Tedavisi

Bir hekime gözaltı morluklarınızın nedenini görünerek öğrenin ve doktorunuz aracılığı ile sizin için uygun olan tedaviyi uygulayın. Ancak eğer tıbbi bir sorun yoksa doğal olmayan ürünlerden uzak kalıp sağlığınıza zarar vermeden tedavi edici yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İstediğimiz zaman pahalı kozmetiklere ulaşamıyoruz, çevremizin nimetlerinden bunu düşünerek faydalanmalıyız. Birçok işe yaramaz deyip çöpe attığınız şey bünyesinde bizler için mucize barındırmaktadır. Bu mucizeleri fark ederek değerlendirmek gerekir.

Dinlendirici bir uyku modelini alışkanlık haline getirmek lazım. Saatlerin fazlalılığından çok iyi bir uyku için niteliği önemlidir.

Bu konuda kahve tiryakileri şanslı, kahvenizi içtikten sonra gözünüze telvesini koyup bekleyin. Etkisini yarım saat sonra göstermeye başlayacaktır. Hem şişliklere hem de gözaltı morluklarına iyi gelecektir.

Gözaltı torbaları için ıhlamurun faydası da saymakla bitmez. Sıcak su ile bir bardak dolusu ıhlamurun üzerini doldurup dinlendirin. İyice koyulaşıp yumuşadıktan sonra bir bezin arasına posasını koyup kompres yapın. Şişlikler azalacaktır. Haftada iki üç kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: g
73 defa okundu

YORUMLAR