Kategoriler

İçeriğinde Sarımsak Özü Bulunan Şampuanlar Doğal Mı?

 

Sarımsak yağının içeriğindeki maddeler yalnızca saçlar için değil genel olarak cildimizin ve vücudumuzun tümü açısından da faydaları saymakla bitmez ayrıca sık sık kozmetik sektörünün de kullandığı ve vazgeçemediği ürünlerden birisidir. Aslında firmadan firmaya sarımsak özlü şampuanlar üretilirken içeriğinde maddelerin doğallığı ve ne kadarının doğal sarımsak olduğu değişebilmektedir. Bu oran zaten arttıkça buna paralel olarak şampuanın da etkisi artmaya başlar. Şampuan kutularının arkasında bazı firmalar içeriğinde ne olduğunu yazmakta bazıları ise tamamen ürünlerinin organik ve %100 doğal olduğunu söylemektedir. Ne kadar organik olduğunun belirlenmesi elbette yapılacak testlerle belirlenecek olup şampuan aslında bakıldığında ne kadar doğalsa buna bağlı olarak fiyat da yükselmektedir.

%100 doğal bitki özleri şampuanlarda, sarımsak yağının yanı sıra argan yağı, ısırgan otu yağı gibi maddeler, saça güç veren vitaminler de yer alır. Şampuan böylece saçı kirlerden arındırdığı gibi saç dökülmelerinin nedeni olarak görülen DHT’nin saç köklerinden temizlenmesine de yardımcı olur. Bir diğer şampuan da bulunan özellik de ph 5.5 dengesinin ayarlanmış olmasıdır. Doğal bir sarımsak özlü şampuan yine antioksidan özellikli olmalı, E vitaminini mutlaka içermeli, birçok vitamin ve mineral yine bulunup bu anlamda da zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Aslında bu sayılanlarla en doğal şampuan oluşturulmuş bir losyon halindedir. Şampuan doğallıktan eklenen kimyasalların miktarı arttıkça uzaklaşır ve faydası da azalır.

Haftada birkaç kez şampuan saç köklerine masaj yaparak uygulanmalıdır. İyice saçlara nüfuz ettikten sonra birkaç dakika etkisini göstermek için beklemeli daha sonra ılık su ile durulanmalıdır. Aminoasit, A, B1 ve C vitamini, kalsiyum, çinko, fosfor, kükürt, demir ve yine birçok yararlı madde sarımsağın içeriğinde bulunur. Sarımsak özlü şampuanların etkisini arttırmak ve seyreltmek için papatya yağı, ısırgan otu, defne özleri ve çeşitli vitaminler de ilave edilebilir. Şampuanlardaki sarımsak kokusunu firmalar gidermek için bazı kimyasal maddeler kullanılır. Saç dökülmesine karşı özellikle etkili olan bu şampuan tüm saç tiplerine uygulanabilir. Uygun bir biçimde eğer firma üretim yapmışsa şampuanın içinde zarar verici bir madde bulunmaz. Saçların, şampuanın içindeki mineral ve vitaminler daha hızlı uzamasını sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


54 defa okundu

YORUMLAR