Kategoriler

İlk Adet Kanaması Hangi Yaşlarda Olur, Kaç Gün Sürer?

İlk defa adet kanaması yaşamak hakkında bilgi yazısı. İlk adet görme yaşı, adet görme süresi, adet ne demek, adet döngüsü nedir? Adet kanaması erken yaşta olur mu? Geç yaşlarda hala adet kanaması olmazsa ne yapmak gerekir? Tüm bu sorulara cevaplar bu yazıda.
İlk Adet Kanaması Hangi Yaşlarda Olur?

İlk adet kanaması ne zaman olur diye merak edenler için belirtelim: 9-16 yaşlar arası ilk adet kanamasının görülmesi beklenir. 9 yaşından önce ve 16 yaşından sonra ilk adet görmek ne demektir açıklayalım.

9 Yaşından Önce Adet Görmek: Puberte Prekoks (Erken Puberte, Erken Adet Görme) Nedir?

9 yaşından önce adet görme durumunda beyinde tümör olması, bölgesel kanser oluşumu, böbrek üstü bezi salgılarındaki rahatsızlıklar olabilir, ya da sebebi hiç bilinmeyebilir. Tedavisinde ise tümör saptanmış ise tümör alınır, yoksa adet kanamalarının kesilmesi için ilaç tedavisi yapılır.

16 Yaşından Sonra Adet Görmek: Puberte Tarta ( Gecikmiş Puberte, Adetin Başlamaması ) Nedir?

16 yaşına gelindiği halde hala adet görülmedi ise kemik yaşı incelenir. Kemik yaşı 11in altında olabilir. Eğer kemik yaşı 11in üzerinde ise kromozom anomalileri, genetik bozukluklar gibi sebepleri olabilir. Tedavisinde adet kanamasının sağlanması için hormonal ilaçlar verilebilinir. Detaylı hormon tetkiki ve genetik inceleme gerekir.

İlk yıllardaki Adet Kanamaları

İlk yıllarda adet görme düzensiz olabilir. Yani normalde 25-30 günde bir olması gereken adet döngüsü görülmeyebilir. İlk yıllarda yılda 3-4 kez adet görülebilinir.

İlk Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Normalde adet kanaması 3-7 gün arasında sürer. İlk günlerde çok olan kanama miktarı giderek düşer.

Bu Yazıya 71 Yorum Yapılmış. Yorumları okumak için tıklayın
[metaslider id=3236]

Benzer Yazılar

YORUMLAR