Kategoriler

İş Görüşmesinde Giyim Tarzı ve Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

İlk izlenimin önemi iş görüşmelerinde yadsınamaz. Sahip olduğunuz özellikler, profesyonel geçmişiniz ve eğitiminiz kadar iş görüşmeleri için nasıl göründüğünüz de önem taşır. İşte size bunun için ipuçları;

Tarzınız ayrıcalığınız olsun

İş görüşmeleri için genel anlamda giyinmek, hangi iş kolu ya da hangi sektör olursa olsun aynı tarzda giyinmek gibi bir prototip bulunmamakla birlikte gösterdiğiniz itina sizin etiketiniz olacağı için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Klasik çizgilerde hazırlanmış takımlar genelde iş görüşmelerine giderken tercih edilir. Bu yaklaşım son derece doğrudur.

Günlük hayatta elbette her bir bireyin diğerinden farklı bir tarzı varken iş görüşmesi söz konusu olduğunda böylesi bir prototip içinde algılanmak sıkıcıdır. Tarzınızı klasik ile birleştirmek burada yapmanız gerekendir. Son derece günlük hayatta renkli giyinmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak iş görüşmesine rengarenk gitmek sizin ciddiyetsiz olarak algılanmanıza neden olabilir. düz ve klasik renklerde bu noktada (lacivert, gri, siyah…) takımları tarzını yansıtan renklerde aksesuarlarla hareketlendirmek olacak. kravat ve mendil erkekler için; fular, takı, ayakkabı ve çanta bayanlarda da bu aşamada renklendirilebilecek aksesuarlardandır.

Kot pantolonla iş görüşmesine gitmeyin! Daha özgür ya da serbest giyime müsaade eden bir şirkete dahi iş müracaatında bulunmuş olsanız kot pantolonu görüşmeye giderken tercih etmemelisiniz. ‘smart casual’ bir giyim tarzını rahat tarzını yansıtmak istiyorsanız benimseyebilirsiniz. Kot yerine bunun için kumaş pantolonlar tercih etmeli fakat tarzı ve kesimi ile bu rahatlığı vurgular stilde giyinmelisiniz. Bu tarz yaratıcılık isteyen görevler için bayanlar müracaat ettiklerinde tarzlarını daha yansıtan elbise, etekler ve bluzları tercih edebilir.

Vazgeçilmez bile olsa spor ayakkabılarınız, iş görüşmelerine spor ayakkabılarla gitmemelisiniz. Kim az sonra koşuya gidecekmiş gibi bir imaj sergilemek ister ki?

Ceket seçimine dikkat etmelisiniz. Tarzınız spor olsa da en iyi şekilde bu tarzı yansıtmanın yolu blazer bir ceket ya da spor kesim bir ceketle sağlanabilir.

Makyajda aşırıya kaçmayın! Sonuçta gittiğiniz yer bir davet değil iş görüşmesidir. Sizi, aşırı ve abartılı bir makyaj güzel göstermekten ziyade yanlış bir imaj yüklemesi yapabilir. Ne kadar sade o kadar iyi anlayışı ile yalnızca yüz hatlarınızı belirginleştirecek şekilde hafif bir makyaj yapmalı, iddialı ve farklı renklerden uzak durmalısınız.

İş görüşmesinde hem bayanlar hem de erkekler için aksesuar seçimi önemlidir. Saatin iş görüşmelerinde tercih edilmesi, zaman yönetimine sizin önem verdiğinizi ve zamanın önemine vakıf olduğunuzu ifade eder. Söz konusu takı seçimi olduğunda aşırıya kaçmamak ve sadeliği korumak atılması gereken ilk adımdır. Bir çit inci küpe, inci bir kolye bu noktada tercih edilebilir. Hem iddiasız hem sade ama gösterilen itinanın sembolü olarak da inci iş görüşmesi için uygun bir takı seçimidir.

Hem erkek hem de bayan adaylar için kişisel bakım olmazsa olmazlardandır! Saç ve sakal tıraşlarının erkeklerde yapılmış olması bayanların da saçlarının temiz, bakımlı ve fönlü olması gerekir. istenmeyen kokulara karşı da önlem almak gerekir; ağız kokusu, ter bir iş görüşmesinin seyrini son derece kötü etkileyecek iki durumdur. Parfüm ve deodorant kullanımında da aşırıya kaçmamak için özen gösterilmelidir.

İş hayatına yeni başlayacak, yeni mezun kişiler için iş görüşmesine giderken giyinmek daha önce iş deneyimi olmuş kişilere göre daha zordur. İş deneyimine önceden sahip kişiler yukarıda anlattığımız kriterlere uygun kıyafetlere hali hazırda sahipken, yeni iş hayatına başlayacak kişilerin bu donanımı kurmaları bir hayli masraflı olabilir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: is müracaatında kıyafet
125 defa okundu

YORUMLAR