Kategoriler

Kadınlar İçin Ağırlık Çalışması Programı

Genelde bu konuya kadınlar ilgisizdir ancak, eğer kilo verme çabasında iseniz kontrollü bir ağırlık çalışması yapmanız gereklidir. Ancak çoğu alanda olduğu gibi bir sürü ağırlık çalışması konusunda da yanıltıcı bilgi vardır.
İlk başta önerilen ağırlık programı; yeni ağırlık çalışmalarına başlayanlar, temel hareketlere ilerlemiş olanlar kadar önem vermelidir. Başlangıç hareket temel hareket demek değildir. Dinlenmek de en az çalışmak kadar önemlidir.
Yalnızca kaslar çalışma alanında değil, dinlenme anında da gelişir, kuvvetlenir ve kendini kendiler. 48-96 saat arasında bu süre değişmektedir. Demek ki dinlenme günlerini de bir çalışma programı içermelidir.

Tüm vücudu çalıştıracak programı yeni başlayanlar uygularken, kullanacakları ağırlıkları da bulmak durumundadırlar. Ağırlıklar genellikle 10 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık olmalı ve sizi son iki tekrar epeyce zorlamalıdır. Eğer 10 tekrar şeklinde hareketi yapabiliyorsanız, hafifçe ağırlığı arttırın. Ağırlığı ne kadar kaldırabileceğinizle ilgilenmeyin. Çalışan kasa konsantre olarak, en iyi duruş pozisyonunda çalışın. Zamanla kuvvet artışı, form, ölçü ve şekillenme gelişecektir.

Barbell’deki Bar Ağırlığı Hesaplanmalı Mı?: Olimpik barbell’lerde bulunan bar ağırlığı kg’dır. Zigzag ve normal barların ise yaklaşık olarak ağırlığı kg’dır ve toplam ağırlığa da dahil edilmelidir. agirlik çalışmasıAncak istasyon türü diğer makinelerde ise sadece plakaların ağırlığı hesaplanmaktadır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken hususta şudur; ağırlık setleri farklı spor salonlarında farklı olabilir. Ayrıca sürtünme nedeniyle istasyon türü makinelerde makara sistemleri de ağırlığı etkiler.
Ağırlık Kaldırırken Nefes Alma: Ağırlığı kaldırmaya başlarken yani kasın kasılması ile birlikte nefes vermeli, indirmeye başlandığında ise nefes almalısınız.
Kemer Ağırlık Kaldırırken Kullanmalı Mı?: Kemere birçok egzersiz de ihtiyaç duyulmaz. Kemeri sürekli kullanmak, mide karın alt arka bölgede kasları zayıflatır. Oradaki kasların daha az çalışması ve kan dolaşımının o bölgede engellenmesi bunun nedenidir. Ancak ağır ‘squat’, baş üzerinde pres ya da dead lift gibi yerden çekerek güç arttırma hareketlerinde, bel omurlarını korumak için kullanılmalıdır.
Ağırlık Çalışması İçin Daha Fazla Proteine İhtiyaç Var Mıdır?: Toplam kalorinizin, protein alımı %-‘i kadar olmalıdır. Bu protein miktarı ile eğer kas kütlesini arttıramıyorsanız, protein ihtiyacınız genetik olarak, bir vücut geliştirmeciden daha yüksek demektir.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: kadınlar için ağırlık çalışması,kadınlar için ağırlık programı,bayan ağırlık çalışma programı,kadınlar için hangi ağırlık çalışması,kadınlar nasıl ağırlık çalışmalı,kadınlarda ağırlık çalışması,kadinlar icin zayıflamak için ağırlık programı
459 defa okundu

YORUMLAR