Kategoriler

Karanfilin Sağlığa Faydaları Nelerdir: Karanfilin Faydaları

Yemeklerin vazgeçilmezleri arasında baharatlar yer alır. Yemekler baharatlar sayesinde farklı bir tat ve lezzet kazanır. Kimyon, kekik, karabiber, kırmızı biber, karanfil gibi baharatlar sayesinde köfte, dolma gibi yemekler harika tatlar kazanır. Yemekler tat kazanırken vücudumuzda diğer yandan şifasına kavuşur. Sulu yemeklere de baharatlar lezzet kazandırır. Hazırladığınız dolma, çorba, köfte ve diğer sulu yemeklerin içerisine eklenir. Özellikle tavuk ve yayla çorbası gibi yemeklere oldukça bol ilave edilir. Nane eklenmeden cacık ise tüketilmez. Cacığa nane, enfes ve ferah bir tat kazandırır. Yemeklere karanfil de tat katan baharatlar arasında yer alır. Mutlaka aşure yapılırken bile ilave edilir.

Tabi sağlık için yemeklere eklenen bu şifalı baharatın vücut açısından da birçok faydası bulunur. Peki nedir karanfilin faydaları?

Vücudumuzda leziz baharatlar oldukça fayda sağlar. hastalıkların önlenmesine de bu baharatlar yardım eder. Bu şifalı bitkinin Latince adı syzgium aromaticum olan bu şifalı bitkinin kokusu oldukça keskindir. Birçok dünya üzerindeki ülkede yani dünya mutfağında birçok şekillerde kullanılır. Tadı hafif acı ve mayhoştur.

Soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklara özellikle kış aylarında sık sık yakalanırız. Nezle, grip ve balgam gibi rahatsızlıkların şifası da bu bitkidedir. Kışın bu şifalı bitki sayesinde sık sık yakalandığımız hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.

Mide sorununuz mu var? Faydaları arasında mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi de vardır. bu şifalı bitki mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabilir. Mide bulantısı da bu şekilde önlenmiş olur.

İshal tedavisinde de kullanılır. İshale karşı kabızlık etkisi bulunur. Ağızda zaman zaman oluşan yaralar herkesin canını sıkar. Çok çeşitli yöntemler ağız yaralarına karşı uygulanır. Ağız yaralarınızın geçmesini de bu şifalı bitkiyle sağlayabilirsiniz. Yaşlanmaktan korkuyor musunuz? Bu şifalı bitkiyi o zaman bolca kullanmalısınız. Daha uzun süre bu şifalı bitki sayesinde genç kalabilir, daha geç yaşlanabilirsiniz.

Kan dolaşımının artmasına yardım eder.

Ağız kokularını gidermesi, herkes tarafından bilinen bir başka özelliktir. Özellikle soğan ya da sarımsak gibi kokusu keskin yiyecekler yedikten sonra birkaç diş ağza bu bitkiden atılır ve ağız kokusu önlenmeye çalışılır. Bu özelliği halk arasında da sıkça bilinir.

Diş eti kanamalarına da ayrıca iyi gelir. Diş ağrılarına karşı da oldukça fayda sağlar.

Kolesterolün düzenlenmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu şifalı bitki yapılan araştırmalara göre aynı zamanda afrodizyak etkiye de sahiptir. Yani cinsel isteği arttırıcı etkisi bulunur.

Eklem ağrıları, kas ağrıları için de bu şifalı bitkinin yağını kullanabilirsiniz.

Stresi yenmenize, stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Karanfilin Zararları; Yararları kadar karanfilin zararları da olabilir. Karanfil yağı  özellikle hamile ve emziren bayanlara zarar verebilir. Her zaman tabi bahsettiğimiz gibi her şeyin fazlası zarardır. Gereğinden fazla hiçbir bitkiden tüketilmemelidir. Gereğinden fazla bu şifalı bitkiyi de tüketmemelisiniz.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


130 defa okundu

YORUMLAR