Kategoriler

Karma ve Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifleri Nelerdir?

 

Sürekli çıkan sivilcelerden, parlamalardan ve geniş gözeneklerden yağlı ve karma ciltler şikayet eder. Halbuki sebum dengesini doğal maskeler ile sağlayıp bu sorunun üstesinden gelerek cilt tiplerini bir avantaja dönüştürebilirler. Çünkü diğer cilt tiplerine nazaran onlar daha geç kırışır ve daha geç yaşlanırlar. Sizler için derlediğimiz karma ve yağlı ciltler için maske tariflerinden işte bazıları;

Maske1

Malzemeler

–       1 tatlı kaşığı kayısı yağı ya da zeytinyağı

–       2 yemek kaşığı kil

–       Kase

Kil ve yağı kasenin içine ekleyin. Kıvamını, zeytinyağı ekleyecekseniz birkaç kaşık su ekleyerek ayarlayabilirsiniz. Temiz cildinize iyice karıştırıp sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra durulayın. Yağlı ciltler için bu maske uygundur. Daha fazla cildin yağını alır ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. 15 günde 1 kere yapılması yeterlidir.

Maske2

Malzemeler

–       6 damla limon suyu

–       6 damla hamamelis

–       1 adet yumurta

–       Kase

Kaseye yumurta akını alarak köpürene kadar çırpın. Diğer malzemeleri de ardından ekleyin. Temiz cildinize maskeyi sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Ilık suyla durulayabilirsiniz. Yağlı ciltler için bu maske uygundur. Cildin sıkılaşmasını sağlar, ciltte fazla bulunan yağı alır, gözenekleri temizler ve cildin pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamanın haftada 1 kere yapılması yeterlidir. Yumurta akı tek başına çırpılarak da yapılabilir.

Maske3

Malzemeler

–       Yarım paket yaş maya

–       1 çay kaşığı üzüm pekmezi

–       1 tatlı kaşığı yeşil kil

–       1 çay kaşığı lavanta yağı

–       1 çay kaşığı limon suyu

–       Cam kase

Kasenin içinde yaş mayayı iyice ezin. Malzemelerin tümünü kil hariç ekleyerek karıştırın. Kili de krem kıvamına gelince ekleyin. Maskeyi tüm yüzünüze ya da boynunuza dağıtın ve 15 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile ardından durulayın. Yağlıya dönük karma ciltler için bu maske uygundur. Haftada bir kere uygulama yapabilirsiniz.

Maske4

Malzemeler

–       2 çay kaşığı nemlendirici

–       1 adet portakal

–       Meyve sıkacağı

–       Kase

Nemlendirici ile portakalı karıştırın. Yüzünüze maskeyi sürüp, 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ya da ılık bir bezle temizleyin. Normale yakın karma ciltler için bu maske uygundur. Bu maske meyve asidi açısından zengindir ve cildi besler, nemlendirir, ferahlatır. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Maske5

Malzemeler

–       1 fincan su

–       1 tatlı kaşığı kuru nane

–       Cezve

–       2 çay kaşığı nemlendirici

Su ve kuru naneyi cezveye koyup demleyin. 1 çorba kaşığı çayı soğuduktan sonra nemlendirici ile karıştırın. 10 dakika kadar temiz cildinize sürüp bekleyin. Karma ve yorgun ciltler için bu maske uygundur. Cildin serinlemesini, ferahlamasını sağlar ve cildi canlandırır. Bu maskeyi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: karma ve yagli cilt icin maske tarifi
387 defa okundu

YORUMLAR