Kategoriler

Kayısı Çekirdeği Yağı ve Kullanımı

 

 

İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya, Ahmet Maranki tarafından kayısı çekirdeği yağı tavsiye edilir ve cilde de oldukça faydası olan bir bitkisel yağdır. Kayısı çekirdeği yağı; kayısı çekirdeğindeki bitkisel yağların damıtılmasından elde edilir ve özellikle cilt lekeleri, cilt yaşlanmaları, cilt kırışıklıkları gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Değişik vitamin ve mineraller açısından kayısı çekirdeği oldukça zengindir. A, D, E ve K vitaminleri kayısı yağında mevcuttur. Cildi gençleştirici ve cilt kırışıklığı, lekelerini yok edici özelliğe A vitamini sahiptir. Sivilcelerin nasıl geçeceği sorunun bir yanıtı da kayısı yağı çekirdeği kullanmaktır. Magnezyum, kalsiyum, selenyum gibi mineraller ve iz elementler açısından da zengin bir sihirli iksir olan kayısı çekirdeği yağı, bilhassa kuru ciltlere iyi gelmekte ve cildi kuru olan kişilerde görülen cilt yıpranmalarını engellemektedir. Cilt kırışıklıkları olan bölgelere haftada 2 kez uygulanan kayısı çekirdeği yağı cildin gençleşmesini sağlar.

Aynı zamanda kayısı çekirdeği yağı selülitli bölgelere uygulandığında bölgesel incelme ve zayıflama çabalarınıza da katkı sağlar. zayıflamaya kayısı çekirdeği yağının doğrudan etkisi olmasa da selülit hücrelerinin erimesini sağlar ve bitkisel olarak selülitlere çözüm sunar.

Bunlarla da kayısı çekirdeği yağının faydaları bitmez. Selülit tedavisinde de kayısı çekirdeği yağının faydaları ortaya çıkar. Aktarlarda ve eczanelerde kayısı esansı olarak da sorup temin edebileceğiniz kayısı çekirdeği yağı faydaları çok ancak hiçbir yan etkisi bulunmayan, zararı olmayan bitkisel bir tedavi solüsyonudur. Bazı kimyasal işlemlerle kayısı çekirdeğinin yağının damıtılmasından elde edilen yağın şişelenmesinden ibarettir.

Kullanımı;

Haftada bir gün cildin doğal güzelliği için kuru olan ciltlerde ise günde bir defa kayısı yağından deriye sürülmesi tavsiye edilir.

Faydaları, zararları ve yan etkileri;

Birçok problem için kayısı meyvesinin ve çekirdeğinin yağı çare oldu. İçerden kayısı yiyerek bir etkileşim sağlarken, çekirdeğinin yağı ile de teninizi dışarıdan iyileştirme ve canlandırmaya yardımcı olacaktır. tüm ciltler için bu doğal bakım meyvesi bir mucize kaynağıdır.

Kayısı yağı tüm yaşlara uygun olmakla birlikte daha çok orta yaş grubundaki bayanların tercih ettiği bir bitkisel yağdır. Bu yağ kırışıklıklara iyi gelerek derinin yumuşamasını ve kırışık bölgelerin daha hafif görünmesini sağlıyor. Hücre yenileme özelliğine ciddi şekilde sahip olması cildin canlılığını kazanmasına yardımcı oluyor. Rahatlıkla akneli ciltlerde de kullanılan yağ, A vitamini içeriği ile aknelerin temizlenmesine ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Magnezyum, kalsiyum, karotin ve betakarotan içeriği ile yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor. Doğal cildin güzelliğini ortaya çıkarmak için haftada 1 kez yağlı ciltlerde uygulayabilirsiniz. Günde 1 defa olmak kaydıyla kuru ciltlerde iyice cilde yedirerek uygulanması gerekir. Ancak günlük kullanımda da abartılmaması gerekir. yağa parmağın ucuyla bandırıp tamponlar halinde yüze uygulanıp, sonrasında yedirilmesi gerekir.

Kayısı yağı alırken soğuk pres üretim tekniği kullanılarak üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. çünkü hiçbir sıcak işlem görmeden kayısı yağı yüksek basınç altında ezilerek yağı çıkarıldığından dolayı içerisindeki önemli vitaminleri kaybetmiyor.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus da kayısı yağını uyguladıktan sonra güneşe çıkmamanızdır. Temizlediğiniz cilde akşamları yatmadan önce rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kayısının faydaları;

Yaş kayısı, yemeklerden sonra yenildiğinde sindirime yardımcı oluyor. Ancak biraz fazla alınınca ishale yol açıyor.

Kayısı bu özelliği ile kabızlığa karşı önemli bir ilaç görevi görüyor. Güneşte kurutulan aşı kayısı (kabuk) süt ile kaynatılarak, yatarken içildiğinde kesin sonuç genellikle alınıyor.

Güzel bir cilt ve saçlara da olumlu faydalar sağlar. Cilt güzelliğine birebirdir. Kayısıyı yanınızda bulundurun. Çünkü açlıktan kan şekeriniz düştüğünde böylece kayısı yersiniz. Kanserin önlenmesine de yardımcı olur.

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: kayısı çekirdeği yağı faydaları ibrahim saraçoğlu,kayısı çekirdeği yağı,kayısı çekirdeği yağı kullananlar,kayısı çekirdeğinin faydaları ibrahim saraçoğlu,kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır,kayısı çekirdeği yağı faydaları,kayısı yağının faydaları ibrahim saraçoğlu,kayısı çekirdeği yağı faydaları suna dumankaya,kayısı çekirdeği yağı sivilce,kayısı yağı suna dumankaya
9.679 defa okundu

YORUMLAR