Kategoriler

Kil Maskesi Yapımı ve Faydaları

 

Ciltte ergenlik döneminde başlayan bozulmalar bazen ilerleyen dönemlerde de artarak bazen azalarak bazen de karşımıza daha farklı cilt sorunları çıkmaktadır. Ciltte oluşabilecek leke, siyah noktalar, sivilceler, kırışıklıklar istemediğimiz cilt sorunlarıdır. Fakat bunların tedavi yöntemi de vardır ve doğal bir tedavi yöntemi olan bugün kil maskesini sizlere sunacağız.

Cildin kil maskesi; canlanmasını, temizlenmesini, parıldamasını, gözeneklerin küçülmesini, siyah nokta ve sivilcelerin yok olmasını, cildin beslenmesini, onarılmasını ve yumuşamasını, ölü hücrelerin temizlenmesini, kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak gibi birçok olumlu etkisi vardır. sizlere bugün her cilt tipine göre kil maskesi tariflerini sunacağız. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamanız açısından kendi cildinizi iyi tespit etmeniz oldukça önemlidir. Bunun dışında maskeyi 15 dakikadan fazla cildinizde tutmamanız herhangi bir olumsuzluk yaşamanızı engelleyecektir. 15 dakika dolmadan eğer cildinizde bir yanma, kızarma ya da kaşınma gibi durum meydana gelirse daha erken de yıkamanızdoğru olur. Sizler için hazırladığımız kil maskeleri;

Tüm ciltler için kil maskesi

Malzemeler: 2 adet aspirin, 1 çay kaşığı kil, 1 çay kaşığı limon

Aspirinleri ezdikten sonra toz haline getirin. kili bir tas içine alarak öncelikle üzerine limonu sonra da toz haline getirdiğiniz aspirini ilave edin ve iyice karıştırın. Cildinize maskeyi sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Bu süre zarfında eğer cildinizde çok fazla ısınma hissederseniz erkenden yıkayın. 1 defa 10 gün ara ile yapacağınız kil maskesi cildinizde gözeneklerin açılmasını sağlayacak ve cildinizi temizleyecektir.

Yağlı ciltler için kil maskesi

Malzemeler: Yarım yemek kaşığı elma suyu, 1 adet limonun yarısı, yarım tatlı kaşığı vazelin, yarım yemek kaşığı portakal suyu, 1 kaşık beyaz kil

Bir kap içerisine malzemelerin tümünü boşaltın ve maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Cildinize maskeyi sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Bol su ile sonrasında temizleyin. Bu maskeyi 7 günde bir yaparak yağlanma ve sivilceleri ortadan kaldırın.

Normal ciltler için kil maskesi

Malzemeler: Yarımşar yemek kaşığı gül suyu, limon suyu ve kil

Kap içerisinde malzemelerinizi iyice karıştırın. Parmaklarınızla cildinize masaj yaparak iyice kil maskesini yedirin. Ciltte maske kuruduktan sonra cildinizin sertleşmemesi için çok fazla mimiklerinizi oynatmayın. Kuruyunca iyice yıkayın. Cildin canlılık ve parlaklık kazanmasını, beslenmesini sağlayan bu maske haftada bir yapılmalıdır.

Sivilceler için kil maskesi

Malzemeler: 30 gr gül suyu, 50 gr maden suyu, 1 dilim limonun suyu, 1,5 yemek kaşığı kil

İyice malzemelerinizi karıştırın ve cildinize sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin. Bol su ile cildiniz kuruduktan sonra yıkayın ve daha sonra pamuk yardımı ile maden suyuyla cildinizi silin. 3 hafta boyunca 3 günde bir bu uygulamayı yaparsanız sivilceleriniz yok olacaktır. diğer kil maskelerine göre sivilcelerin yok olması için daha etkili olan bu maskeyi cildi hassas olanların uygulamaması gerekir.

Canlı ciltler için kil maskesi

Malzemeler: Beyaz kil, yarımşar yemek kaşığı mısır unu, yarım yemek kaşığı nemlendirici krem, 1 çay kaşığı pirinç, 2 yemek kaşığı su

Un haline gelene kadar pirinci öğütün. İçine diğer malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Cilde oluşan kil maskesini sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Bekletmeden kuruyunca yıkayın. Bu maskeyi her hafta uygulayın.

Siyah noktalar için kil maskesi

Malzemeler: 1 çay kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı papatya suyu

Malzemelerin tümünü karıştırın. Eğer papatya suyu fazla gelirse diğer uygulamada az katabilirsiniz. Cildinize maskeyi sürdükten sonra cildinize eğer hassassa kuruduktan hemen sonra değilse 10 dakika boyunca bekleyin. İyice sonrasında yıkayın. 4-5 günde bir bu kil maskesi uygulanabilir.

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


127 defa okundu

YORUMLAR