Kategoriler

Kırmızı Kravat Seçimi

 

Kırmızı dünyadaki en sıcak renktir. Duygusal anlamda kırmızı, dinamizmi, hareketliliği, gençliği, coşkuyu, azmi, mutluluğu, şehveti, kararlılığı, heyecanı, samimiyeti, aşkı bize gösterir. Sıcağı, ateşi, kanı simgeleyerek farklı anlamları dile getirir. İnsana kırmızı renk kravat azim, şevk ve canlılık kazandırır. Bu nedenle sıkça gençlere yönelik kravatlarda kullanılmaktadır. Gücün ve azmin kırmızı renk simgesidir ve insanın harekete geçmesini sağlar. İnsana kırmızı mutluluk ve coşku hissi verir. Çalışkanlığa teşvik eder. Bir yerde eğer hareket isteniyorsa kırmızı rengin kullanılması yerinde olacaktır. diskolardaki ışıkların rengi genelde kırmızı olur ve kırmızı tonlarının seçilmesinin nedeni de hareketliliğe teşvik etmesinden kaynaklanır.

Aynı zamanda kırmızı iştahı da açmakta, yeme isteğini arttırmakta ve tetiklemektedir. Kolaylıkla kırmızı rengin fark edilmesi, kendine önce çekmesi ve daha sonra da uzaklaştırmasından ötürü hemen hemen fast-food tarzı işyerlerinin hepsinde mutlaka kırmızı renk kullanılmıştır. Özellikle gıda şirketleri, birçok büyük firma kırmızı logo yaparlar; nestle, çokokrem, biskrem, Ülker vb. Genellikle bu renk lokantalarda ve yemek odalarında tercih edilmektedir. Kırmızı renk aynı zamanda uzun oturmaları da engellemektedir. İnsanlar uzun süre kırmızının çok kullanıldığı yerlerde oturamazlar çünkü hareketliliği simgeler.

Yakın mesafelerden kırmızının fark edilmesi kolaydır. Uyarı işaretlerinde bu nedenle genellikle kırmızı renk kullanılır. Kırmızının fark edilmesi uzaklaşıldıkça zorlaşmaktadır. Uzak mesafelerden bu nedenle fark edilmesi istenilen işaretler de levhalarda da kırmızının kullanılmaması gerekir. mavi renk uzak mesafeler için daha uygun düşmektedir.

Kırmızı dikkat çekicidir. İnsanların dikkatini hemen kırmızı renkteki kelimeler ve objeler çeker. Dekorasyon ve dizayn ( çizim, tasarım) yaparken kırmızı cisimlerin kusursuz olmasına oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü hemen insanlar bu objeleri fark eder.

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: Kırmızı kravat nasıl kullanılır bayanlar icin
17 defa okundu

YORUMLAR