Kategoriler

Kış Dönemi Gribe İyi Gelen Bitkiler

Ekinezya: yılan ısırıklarını, yaraları ve enfeksiyonları Amerikan yerlilerin iyileştirmek için 400 yıldan fazla zamandır ekinezya güvendikleri bir bitkidir. Ekinezyanın bilimsel araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve grip virüsüne karşı koruduğunu göstermiştir. Ekinezya, vücudun direncini düşüren etkenlere karşı harekete geçer ve hastalıklara karşı vücudun kendini savunma mekanizmasına yardımcı olur.

Ekineyanın artık son yıllarda adının ön plana çıkması ile piyasada satılan hemen her çay markasında ekinezya çayı bulmanız mümkündür. Grip belirtilerini ekinezya çayı içerek hafifletmeyi deneyebilirsiniz.

Zencefil: (2000 yılı aşkın bir süredir) Asya, Hindistan, Arabistan gibi çok eski zamanlardan beri farklı bölgelerde taze zencefilin şifa veren bir bitki olarak birçok sağlık sorunları için kullanıldığını görürüz. Bulantı, sindirim problemleri ve mide bozukluğuna karşı zencefil en çok önerilen bitkisel çözümlerin başında gelir. Nesiller boyunca güçlü bir iltihap giderici olan zencefil grip, soğuk algınlığı ve baş ağrısı için de kullanılagelmiştir.

Özellikle akciğer ve sinüslerde toksinlerin barınmasını zencefil önler ve solunum sisteminde rahat nefes almanız için hava yollarının açık kalmasını sağlar.

Ter atmak için vücut ısısını arttıran zencefil birebirdir. Daha kolay bir şekilde gribi atlatmak için kendiniz kendi zencefil çayınızı hazırlayabilirsiniz. Taze doğranmış zencefil dilimlerini ve bir tarçın çubuğu bir bardak sıcak suya ekleyin. 20 dakika bekletip çayınızı süzdükten sonra içebilirsiniz.

Sarımsak: Kanserden korunmadan kalp hastalıklarına sarımsağın birçok korkulu hastalıklarda bile önerildiğine şahit olmuşsunuzdur. Hakikaten yalnızca mantar ve bakterilere karşı değil virüslere karşı da bu bitki güçlü bir savaşçıdır. Alisin adlı içeriğindeki maddenin kendini etkili bir şekilde gösterebilmesi için çiğ olarak tüketilmesi gerekir. gribi günde 3-4 diş sarımsakla çok kolay atlatabilirsiniz.

Taze domates suyuyla ya da domates çorbasıyla çiğ sarımsağı karıştırmanız da kolayca gribin etkilerinden sıyrılmanız için bir başka yöntemdir. Domates çorbasından haz almayanlar, birkaç diş sarımsağı diğer çorbalara da ekleyebilir. Önce doğranmış ya da dövülmüş çiğ sarımsağı çorba kasenize ekleyip daha sonra ılık çorbanızı üzerine ekleyin ve karıştırıp afiyetle için.

Sarımsak çayı: Ufak ufak 1-2 diş sarımsağı doğrayın ya da dövün. Bir fincan sıcak suya sarımsakları kattıktan sonra demlenmesi için karışımın bekleyin. Basit sarımsak çayınız hazır!

Zerdeçal: Zerdeçalın iyileştirici özelliklerinden griple birlikte boğaz ağrısı ve öksürükle de boğuşmak zorunda kalanlar faydalanabilir. Kurkumin adlı zerdeçalda bulunan madde ve diğer uçucu yağlar öksürük, boğaz ağrısı vb belirtileri hafifletmek için harekete geçer ve durumun kötüleşmesini sağlar.

Bir tutam zerdeçalı bir bardak ılık süte ekleyerek bu baharatın nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Zerdeçal çayı ile süt sevmeyenler olumlu sonuçlar alabilir. 4 fincan suyu zerdeçal çayı için kaynatın. 1 yemek kaşığı toz zerdeçalı bu suya katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Çayınıza ılıdıktan sonra bir tatlı kaşığı balı ilave edip biraz limon ekleyebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini bal korur, anti bakteriyel ve mikrop öldürücü özellikleri de yer alır. Bir kaşık balı hazırladığınız çaylara ya da sütünüze ekleyerek hastalıkla savaşma gücünüzü arttırabilir, boğazı yumuşatmaya ve mikropları öldürmeye de etki edecektir. Fakat bir yaşın altındaki çocuklara balı vermeyin ve kaynar sıcaklıktaki içeceklere karıştırmayın. İçeceğinizi ılıması için bekleyin. Yoksa ortaya balın toksik özellikleri çıkabilir.

Limon: Vücudun hastalıklara karşı C vitamini deposu kendini daha iyi savunabilmeye destek olur. Grip virüsünün gücünü kırdığı ve balgamı azalttığı taze limon suyunun belirlenmiştir. Bolca çay ve çorbalarınıza limon sıkabilirsiniz. Ayrıca sizi sıcak ya da soğuk limonata tüketmek gripten koruyacak ya da hastalığa çoktan yakalanmışsanız hastalığı hafif geçirmenizi sağlayacaktır.

Şeker yerine ev yapımı limonatalarda 3-4 kaşık bal ve çok az miktarda da taze zencefil kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. gripten limonata ile korunacağım derken şeker gibi bir zehirle vücudunuza yüklenmeniz daha sağlıklı olma yolunda tezat oluşturacaktır.

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


64 defa okundu

YORUMLAR