Kategoriler

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?

 

Tabi ki bir kadının cildine yapacağı en büyük kötülük makyajla uyumaktır. Bir söz vardır; ‘Bir kadın eğer makyajını silmeden uyuyorsa silmeyi unutacak kadar ya mutludur ya da makyajını umursamayacak kadar mutsuzdur.’ Buna belki katılabilirsiniz ancak her gece siz siz olun cildinizi termemiz yapın. Sabah emin olun tertemiz bir ciltle uyanınca daha mutlu olacaksınız. Sağlık konusunu şimdi bir kenara koyalım. Tatlı uykunuzu gece bozmaya kıyamadınız ve makyajınızla uyudunuz. Sizi sabah 2 katı bir iş bekliyor demektir. Çarşaf, yastık fondöten olmuş, onu değiştirmeniz gerecek. Varsa kokan kozmetik ürünleriniz muhtemelen yatağın havasını değiştirmiş olacak, odayı havalandıracaksınız. Korkunç bir şekilde eşinize görünecek, sizi gece öpmek istediği zaman ağzına kozmetik tadı geldiğinden azar işiteceksiniz. İyice derinize işlemiş olan rimel ve far kalıntıları en kötüsü de 5 dakikalık bir temizleme ile çıkmayacak. Sanırım bu anlattıklarımız daha çok bizim işimize gelen zararlar. Bu sözlerimiz makyajla uyumaya başlayacağınız zaman aklınıza gelirse banyonun yolunu hemen tutacağınızı düşünüyoruz. Hatta doğal kendi yaptığınız makyaj temizleyicilerini bile kullanabilirsiniz.

Her makyaj yapan kadın eminiz bir defa da olsa mutlaka makyajını temizlemeden uyumuştur. Bol alkollü bir parti ya da yorucu bir iş gününden sonra yatağa kendinizi zor atmışken, bir defadan bir şey olmaz demişsinizdir. Ancak yanılıyorsunuz. Bir gece bile makyajla uyumak cildinize büyük zararlar verecektir. Kullandığınız ürünlere göre isterseniz ne gibi zararlar gördüğümüzü yazalım. Genel bir açıklama yaparsak ben baz kullanmıyorum, fondöten sürmüyorum ki gibi bahaneler edebilirsiniz.

Fondötenle Uyumanın Zararları

Gün boyunca cildiniz bakteri, hava kirliliği, egzoz gazı gibi zararlara maruz kalır. Gözeneklerinizi fondötenler de tıkayınca bu etkenler daha zararlı hale getirir. Kendini cilt en çok gece 12 ve 3 sularında yeniler. Cildiniz, fondötenle yatarsanız nefes almaz ve mikrodolaşım engellenir. Erken yaşta bu da kırışmanıza ve sivilcelere yol açar. Zamanla cilt elastikiyetini kaybeder, sarkmalar oluşur ve makyajın kötü etkileriyle savaşamayacak kadar güç kaybeder.

Bakyaj Bazı İle Uyumanın Zararları

Cildinize en az fondöten kadar zarar veren bir ürün de primer yani bazdır. Silikon içerir bazların tümü. Gün içinde cildinize silikon yeterince zarar verirken bir gece de birlikte olduğunuzu düşünün? Gün içinde belki fondöteninizin çoğu uçup gidecektir ancak tamamen baz gözeneklerinize yerleşir. O nedenle bu tehlikeli hareketten sakınmalısınız.

Rimelle Uyumanın Zararları

Rimelle uyumanın kirpiklerinizin kırılmasına neden olduğunu öncelikle unutmayın. Kirpiklerinizin gündüz daha gür görünmesi için uğraşmanız sabah da birkaç tane gözaltınızda görmeniz ne kadar üzücü öyle değil mi? Sağlık açısından bakacak olursak, en önemli organımız gözlerimiz belki de tehlikede demektir. Kıl köklerini rimel partikülleri belki de tıkayarak tıpkı cildimiz gibi kirpiklerinizin de tahriş olmasına yol açar. Kirpikleriniz eğer tahriş olursa bakterilerin neden olduğu göz nezlesine yakalanma ya da şişme olasılığınız yüksektir. Görme duyunuzu makyaj yüzünden kaybetmek istemezsiniz değil mi? Hatta göz şekli bozukluğuna yol açabilecek enfeksiyonlara da neden olabilirsiniz.

Göz Farıyla Uyumanın Zararları

Çok hassas bir deriden oluşan göz çevreniz çok çabuk etkilenir ve daha çabuk yaşlanır. Paletin içinde aylarca bekleyen, fırça ve parmak darbesine maruz kalan farlar resmen bir mikrop yuvasıdır. Farla uyuduğunuzda göz üzerinizde farlar dağılır ve arpacık gibi hastalıkların gözde çıkmasına neden olur. Uzun süre gözde far bulunması kabarcıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Ruj İle Uyumanın Zararları

Geceye kadar dayanan bir ruj olduğunu zaten zannetmiyoruz. Ancak kalıcı bir ruj ise ve temizlemeden uyursanız sabah kalktığınızda muhtemelen kuru ve çatlak olduğunu görürsünüz. Görüntü açısından da rujunuzu temizlemenin yanı sıra her gece peeling yapıp nemlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Özellikle gözleri hassas olanlar için tüm bu söylediklerimiz bin kat daha tehlikelidir. Makyajınızı temizleseniz bile gözlerinizde kaşıntı hissi varsa makyaj kalıntısı hala gözünüzün içinde barınıyor demektir. Ellerinizi, gözlerinizi ovuşturmadan önce temizlemezseniz mikropların çoğalmasına neden olursunuz. Bir kereden bir şey olmaz demeyin. Tek gecelik makyajlı uyumanın bile kurbanı olabilirsiniz. Eğer unutuyorsanız her akşam eve girer girmez yüzünüzü temizleyin ya da alarmı her akşam tekrar edecek şekilde kurun. Makyajınızı, çok zorlandığınız günlerde çabucak yatakta temizlemek için başucunuza makyaj temizleme mendilleri koyun. Ayrıca makyajın kolay çıkması için kullandığınız makyaj ürünlerinin de kalitesi oldukça önemlidir. Dakikalarca sizi uğraştıran ürünler makyajdan soğumanıza tabi ki neden olacaktır. Makyaj çıkarmada son zamanlarda moda olan misel suları oldukça yardımcı olur. Tüm makyajınızın birkaç hareketle pamuğa geçmesini sağlıyor. Üstelik fiyatları çok uygun olanları da var. Zaten çoğunun performansı da birbirine benziyor. Pamuğa çok yorgun zamanlarda bir miktar misel su döküp tüm yüz ve gözünüzü temizledikten sonra bir de tonik kullanırsanız, uykunuzun açılmasını engellersiniz. Soğuk suyla sonuç olarak yüz yıkamadıktan sonra uykunun tekrar gelmesi çok zordur. Ancak her gece bunu alışkanlık haline getirmeyin ve köpükle ya da makyaj temizleme jeli ile temizleyip, gerekirse peeling yapın.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: Tek bir gece makyajla uyumak
149 defa okundu

YORUMLAR