Kategoriler

Mehmet Öz’den İnsanı Utandıran Sağlık Sorunları ve Çözümleri

 

Nefes kokması: Diş fırçası, diş macunu ya da nefes tazeleyici sakızı yanınızda taşımak hoş olmayan nefes kokularıyla başa çıkmanın kolay bir yoludur. Bunlar eğer mevcut değilse daha kolay bir yol deneyebilirsiniz: Su içmek. Çoğu zaman nefes kokusu ağızdaki kokuya neden olan ya da kokuya neden olmayan bakterilerin oranının çok fazla artması ile meydana gelir. Sadece bu bakterileri su içmek yerinden etmekle kalmaz aynı zamanda ağızdaki bakterilerin büyümesini durduran ve ölü hücreleri temizleyen tükürük salgısını sağlar. Soğan, sarımsak, kahve ve alkol gibi nefes kokusunu tetikleyen gıdalardan uzak kalmak da yardımcı olacaktır.

Denge kaybı: Sersemlik, vertigo, bitkinlik ya da ayakla ilgili sorunlar gibi birçok sebepten dolayı denge kaybı yaşayabilir. Çoğu zaman baş dönmesi vücudun aç ya da susuz kalmasından dolayı biraz su tüketerek ya da doğal şeker içerikli bir şeyler yiyerek duyularınızı tazeleyebilirsiniz. Dikkatinizi belirli bir noktaya odaklamak ya da derin bir nefes almak da yardımcı olabilir.

Karnın guruldaması: Her ne kadar siz ya da yakınlarınızın mizah anlayışı gelişmiş olursa olsun karnın guruldaması tuhaf ya da utanç verici anlar yaşamanıza neden olabilir. Midenizin senfonisini bitirmesini beklemek, karnınız guruldadığında yapabileceğiniz tek şeydir. Yine de bazı önleyici tedbirleri almanız da mümkündür. Laktoz intoleransı gibi gıda intoleransı, yapay tatlandırıcılı besinler tüketme, gazlı içecekler içme ve çok hızlı bir şekilde yiyerek ya da sakız çiğneyerek havayı fazla yutmak gibi nedenlerden ötürü karın guruldaması tetiklenebilir. Ayrıca mevcut olan beden pozisyonunuzu değiştirmek ya da vücudunuzu gevşetmek de sindirim sisteminizin işinizi kolaylaştırmaya yarayacaktır.

Hıçkırık: Hıçkıran birini çocukken korkutmanın hıçkırığı keseceğine dair söylentilerini duymuşsunuzdur. Bundan daha önce de neyse ki deneyebileceğiniz yöntemler de vardır. Diyaframdaki sinir spazmlarından hıçkırık kaynaklandığı için vücudun bu bölümünü rahatlatmak bu mahcup edici durumun önlenmesine yardımcı olabilir. Elinizle burnunuzu ya da ağzınızı kapamak ekstradan vücuda karbondioksit dolmasını sağlayacağı için işe yarayabilir. Karbondioksiti nefesinizi tutarak ciğerlerinizde tutmak da aynı etkiyi yaratacaktır.

Yolun tutması: İster gemi ister araba yolcuğu olsun her türlü yolculuğunuzun yol tutması tadını kaçırabilir. İç kulakta oluşan bir bozukluktan ya da duyulardaki bir karışıklıktan dolayı meydana geldiği zannedilen bu sorun için birkaç tane çözüm önerisi vardır. Arabada sadece önünüze bakmak ya da ufuk çizgisine denizde bakmak gibi bir yere dikkatinizi odaklamak da hassasiyetin azalmasında etkili olabilir. Yağsız tuzlu kraker ya da gazlı içecek içerek mide bulantısıyla savaşmak da bir diğer yoldur.

Kıyafetten görünecek kadar çok terlemek: Hava alabilen giysiler giymek, çok acı ya da baharatlı yemekler ve kafeinden uzak durmak, terleme önleyici reçetesiz satılan ilaçlar kullanmak gibi terlemenin önüne geçmek için birçok yöntem mevcut da olsa bir kez ter lekesi görünmeye ve yayılmaya başladı mı pek bu durumlar işe yaramayabilir. Terlemeye bir kere başladınız mı yapabileceğiniz en doğru şey nefes egzersizleri ve kısa süreli meditasyon ya da durumunuz uygunsa, vücudunuzu bir yoga duruşuyla rahatlatmaktır. Çoğu zaman terlemek anksiyete sonucu olur ve leke oluşacak stresine girmek de sorunu daha kötüye götürmekten başka bir işe yaramaz.

 

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


119 defa okundu

YORUMLAR