Kategoriler

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Dere Otu Neye İyi Gelir?

Fazlası ile insanların sağlığına fayda sağlamakta olan dereotu, ödem atmanızı, metabolizmayı hızlandırarak kolay hale getirir. Kilo kaybını dereotu hızlandıran ve sıklıkla bu dönemde kullanılması gereken bir bitkidir. Maydanozgiller ailesinden oluşan ve koyu şeklinde ipliksi yaprakları olan dereotu, kokulu bir bitki türüdür.

Nemli toprakları sever ve toplanma zamanı sonbahardır. Salata ve yemeklerde tat ve aroma vermesi için kullanılmaktadır. Türk mutfağında özellikle önemli yer tutmakta olan tarhana çorbası ve cacık bu yemeklerin başında gelmektedir.

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Dere Otu Neye İyi Gelir?

Ayrıca dereotu sağlığa da oldukça faydalı bir bitkidir, sindirimin kolaylaşmasını sağlar, uykuyu düzenler, ağız kokusunu giderir. Çocuklarda oluşan kolik ağrılarına da aynı zamanda iyi gelir ve anne sütünün çoğalmasını sağlar. Fakat hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir. aybaşı kanamalarını arttırdığı için gebelerde düşüğe yol açabilir.

Bu faydalarının tümünün yanı sıra bir diğer önemli özelliği de kilo verme süreci ve tiroid hormonları üzerindeki olumlu etkisidir. Titoidnodüllerinin dereotu ufalanmasını sağlar, ayrıca tiroid üzerinde dengeleyici etkisi ilehipotiroid (tiroidin yavaş çalışması) ya da hipertiroid (tiroidin hızlı çalışması) üzerinde olumlu etki gösterir.

Tiroid ile kilo durumu ilgili olabildiğinden bunların tümüne bağlı olarak dereotu kilo kontrolünde de oldukça etkilidir. Ödem söktürücü özelliği ile de vücutta bulunan fazla suyun atılmasını sağlar. ishalin tedavisinde de antiseptik özelliği ile yardımcı olur, kalsiyum açısından da oldukça zengindir ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunur.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: Kadıngünlügü net
1.047 defa okundu

YORUMLAR