Kategoriler

Meyvelerin Faydaları ve Zararları

Birbirinden güzel yaz meyveleri sofralarımızı, mevsim gereği süslemeye başladı. Sıcakların artmaya başladığı şu günlerde canlı canlı renkleri ile içimizi ferahlatan meyvelerin, saymakla bitmeyecek kadar sağlık açısından faydaları vardır.

Öncelikle içeriklerinde yüksek oranda antioksidan öğeler bulunduğundan kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadırlar. Kanser yapıcı ve ilerletici maddelerin oluşumunu, özellikle yaz meyvelerinin engellediği bilinmektedir. Aynı zamanda meyveler, birer mineral, vitamin ve enerji kaynağıdır. Büyüme ve gelişmeye katkıda bulunur. Doku onarımını sağlar ve hücreleri yeniler.

Yüksek miktarda lif içerdiği için meyveler, bağırsakların düzenli olarak çalışmasında ve kolesterol seviyesinin kontrolünde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte içerdiği yüksek posa sayesinde kişilere doygunluk hissi vermektedir. Yani uzun süre kişi açlık hissetmez ve arada yaptığı atıştırmalıkları azaltır.

Böylelikle bir sonraki öğün için fazla besin tüketimi engellenmiş olur. Yüksek posa içeren meyve ve sebzelerin, obezitenin diyet tedavisinde de rolü büyüktür. Bu meyvelerden örnek verecek olursak; kabuklu elma, armut, muz, kayısı, kuru meyveler ve portakaldır.

Meyvenin Fazlası Kilo Aldırır
Meyvelerin yeterli miktarda tüketilmesi, unutulmaması gereken bir noktadır. Gereksinimden fazla tüketildiğinde meyveler, fazladan enerji alımını sağlayacağından dolayı kilo kontrolüne ters tepki yapar. çünkü içeriği basit karbonhidrat olan besinlerdir. Fruktoz denilen meyve şekeri içinde bulunur. Fazla meyve yendiğinde, fazla kalori alımı sağlanır. Kilo olarak da bu fazla kaloriler geri döner. Porsiyon tüketimine bu nedenle meyve tüketiminde dikkat edilmelidir. Üç-beş porsiyon arasında, bir kişinin bir günde yemesi gereken meyve miktarı değişir.

Kişinin yaşı, cinsiyeti ve alması gereken kalori bunu değiştiren faktörler arasındadır. Gün içerisine bu porsiyon miktarını dikkatlice dağıtmak gerekir. günde en az üç porsiyonu çocuklar ve büyüme çağında olanlar yemelidir. Bir porsiyon için örnek miktar; 1 adet küçük boy elma, armut, şeftali ya da 1 çay bardağı kiraz, çilek ya da eriktir. Karpuz ve kavunun bir porsiyonu ise; hilal şeklinde 2 parmak kalınlığında kesilmiş ince bir dilimdir. Yetişkinler ise 2-3 porsiyon almalıdır.

Meyvenin en başta, metabolizmanın düzenli çalışması için ara öğünlerde tüketilmesi gerekir. ayrıca tok tutucu kalorisi düşük, tüketimi kolay ve bulunabilir özelliktedir. Ana öğün olarak tüketilirse de bir sıkıntı olmaz. Yemekle birlikte tüketilince ise yağlandırmaz.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: veyvelerin fa
etiketler:
47 defa okundu

YORUMLAR