Kategoriler

Miyom Belirtileri Nelerdir? Miyom Belirtileri ve Miyom Tedavisi

Miyom Nedir? Rahimin kendisinin ya da damarlarının düz kaslarından ya da içindeki bağ dokusundan, Myom Uteri ve Fibromyoma ya da Fibroid gelişen iyi huylu bir tümördür. Yaklaşık olarak doğurganlık çağındaki kadınların beşte ikisinde en çok da 40 ve 50’li yaşlardaki kadınlarda görülmektedir. Miyomun çocuk isteyen kadınlarda bulunması takibin daha dikkatli ve özel yapılmasını gerektirir.

Miyomların Risk Faktörleri: Çeşitli risk faktörleri miyomun oluşmasında araştırılmıştır; doğumu hiç gerçekleştirmemiş olmak, karşılanmamış östrojen yapımının yumurtlamanın olmamasına bağlı olması, ırk ve şişmanlıktır. Her vücut ağırlığının fazlasındaki 10 kilogram için %10 risk artmaktadır. Siyah ırka göre beyaz kadınlarda yaklaşık olarak 4 kat daha sık görülmektedir. Genellikle miyom olan kişilerin, ailelerinin diğer kadınlarında da vardır. miyomların gelişiminde bu da bazı kalıtsal faktörlerin rol oynamasına bağlıdır.

Miyomu olan kadınlarda bazı çalışmalarda kromozomlarının bazılarındaki kırılmaların daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Doğum kontrol hapı kullanımı ise rahimde miyom gelişimi riskini azaltan en önemli faktördür.

Miyomun Nedenleri Nelerdir?
Henüz kesin olarak miyomun gelişimini başlatan faktörler bilinmemektedir. Hormonların, miyom gelişiminde bağlantısı olduğunu gösteren kanıtlar bulunmaktadır;
Miyom gelişimi ergenlik öncesinde çok nadirdir.
Yumurtlamanın bozulduğu, östrojen üretiminin karşılanmadığı menopoz öncesi 40’lı yaşlar en sık rastlanıldığı dönemdir.
Miyomların büyümeleri menopozdan sonra durur ya da geriler.
Östrojen fazlalığına bağlı olarak gelişen diğer hastalıklar yani rahim içi duvarının kalınlaşması, yumurtlama bozuklukları ve polipler miyoma eşlik eder.
Kadınlık hormonlarından progesteronun yüksek olduğu gebelik döneminde miyomlar hızlı büyür.
Adeta menopoza benzer durumlar yaratan ve kadınlık hormonlarını baskılayan ilaçlar miyomların küçülmesini sağlar.

Miyom Belirtileri Nelerdir? Miyomlarda Görülen Belirtiler

Miyomların çoğu herhangi bir şikayete yol açmazlar. 35 yaşın üzerindeki bayanların çoğunda miyomlara rastlamak mümkündür. Miyomlar büyük kısmı tedavi gerektirmez ve herhangi bir şikayete yol açmazlar. Miyomların sadece %10-20 lik kısmında yoğun şikayetler olabilir. Adet kanamasının uzun sürmesi ve kanamanın fazla olması, bazen pıhtı şeklinde kanama olması miyomların en sık görülen belirtilerindendir. En sık görülen Miyom Belirtileri şunlardır:

  • Adet kanamasında artma
  • Adet süresinde uzama
  • Dolgunluk hissi ve sık idrara çıkma
  • Sırt ve bacak ağrısı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Miyomun normal kadın doğum muayenesinde tespit edildiği hastalar hemen endişelenmemeli ve korkmamalıdır. Miyomlar kadınlarda oldukça sık görülür ve her zaman belirti göstermeyebilir. Sadece %20-30 miyomu olan kadınlarda şikayetler ortaya çıkar. Bu yüzden tüm miyomların tedavi edilmesi gerekmez. Düzenli aralıklarla 6-12 ayda bir miyomların çoğunda kadın doğum kontrollerinin yapılması yeterli olacaktır.

Miyom Tedavisi;
miyomCerrahi olarak çıkarılması miyomların klasik tedavisidir. Ancak son zamanlarda bu klasik tanım herhangi bir yakınması olmayan hastaların ameliyat edilmemesi biçiminde özetlenmektedir.
Aşağıdaki durumlarda klasik tedavi gerekir;
Miyomdan dolayı kanama, ağrı, mesane ya da makata baskı olması
Miyomun menopoza girdikten sonra da büyümesi
İdrar akışında güçlük ortaya çıkması ve idrar yollarına baskı
Kendi sapı etrafında miyomun dönmesi
Karın boşluğunda miyoma bağlı olarak sıvı toplanması
Rahim ağzından hazneye uzanan miyom
Üç aylık gebelik büyüklüğünden miyomun rahimi daha fazla büyütmesi
Miyomun çocuk olmasına engel olduğu durumlar

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: dereotu miyom,dere otu miyoma iyi gelir mi,dereotu miyoma iyimidir,rahimde sıvı birikmesi ibrahim saraçoğlu,anything,üzüm çekirdeği miyom,rahimde sıvı bırikmesinin belirtileri,rahımde sıvı bırıkmesi ıbrahım saractan tavsiye,miyomlari baskilayan ilaclar,miyombelirtileri bitkisel tedavi
etiketler:,
2.715 defa okundu

YORUMLAR