Kategoriler

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Hangileridir?

 

‘Vücudun su tutması’ olarak ülkemizde bilinen ‘ödem’ en çok el, kol, bacak, bilek ve ayaklarda görülmektedir. Genetik, fiziksel aktivite eksikliği, ameliyat, aşırı tuz tüketimi, şeker hastalığı, hamilelik, menopoz, adet dönemleri, bazı ilaçlar ve kötü beslenme gibi birçok farklı durumların ödeme neden olduğu bilinmektedir. Ödem söktürücü ilaçlar olduğu gibi bunların yan etkileri de görülebilir. Bitkisel çaylar ve bitkisel ürünler de ödem sökmede kullanılabilir. Vücut içerisinde biriken fazla miktardaki sıvının bu bitkisel çaylar ve bitkisel ürünler kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Vücuttaki fazla sıvı bitkisel çaylar yardımı ile atılabilmekte ayrıca ödemin tekrar etmemesi için kesin olarak neyin neden olduğu tanımlanmalıdır.

Ödem söktüren bitki çayları

Maydanoz çayı: İdrar söktürücü etkiyi maydanoz çayı yaratmaktadır ve bu yüzden sıklıkla diyetisyenlerin listelerinde ismi geçen bir bitki türüdür. Vücudu, içerdiği antioksidan etkisi ile temizlemeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş maydanoz ile 1 çay bardağı maydanoz çayını hazırlayabilirsiniz. Taze maydanoz kullanımında burada kaynama süresi biraz daha uzayabilir.

Karahindiba çayı: Karahindiba çayı, iltihabı azaltmak için önerilmekle birlikte ödem söktürücü özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda ‘antioksidandır’ ve yaşlanmanın da gecikmesini sağlar. Cilt üzerinde beliren yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan şekerini dengede tutar, mide bulantılarında etkilidir ve cilt üzerinde harici olarak kullanıldığı takdirde egzama gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Yaban mersini çayı: Hafif dereceli ödemleri bu bitki kontrol altına alabilmektedir. Karaciğeri korur ve hafıza sorunlarının bazılarına karşı da beyni korumaktadır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ibrahim sara
142 defa okundu

YORUMLAR