Kategoriler

Osmanlıda Sultanların Güzellik Sırları

Osmanlıda Hamam Kültürü
Temizliğe, o dönemlerde de öncelik olarak değer verilmiş. Keselenmek, hamam kültüründe çok önemlidir, cilde peeling etkisi yaparak ölü derilerden arındırır. Böylelikle cilt canlı ve parlak görünür. Cildi ölü derilerden arındırmak için hamam kültüründe kese yapılırdı ancak ciltte bu şekilde buruşmalar oluşacağından bitkisel yağlar banyo sonrasında sürülerek bu durum engellenirdi.

Osmanlıda Sabun Kültürü
Sabun sektörü de temizlik çok önemli olduğundan çok gelişmişti. Sabunlar saraya gönderildiğinde eritilir, kişisel zevklere göre çeşitli esanslarla kokulandırılır ve şekillendirilirdi.
Saçları sabun sertleştirdiği için hatmi çiçeği ve ebegümeci mutlaka kaynatılarak elde edilen su yumuşatıcı niyetine kullanılırdı. Kurutulmuş hatmi çiçeği ve ebegümeci sürekli saraya gönderilirdi. Şimdiki saç kremlerinden, yumuşatıcı olarak kullanılan bitkilerin kıvamlı suyu tamamen doğal ve çok daha etkilidir.

osmanlıda sultanların güzellik sırları

Sayfalar: 1 2 3
Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: Osmanlıda güzellik anlayışı,osmanlıda sivilce tedavisi,keselenmenin püf noktaları,sultanlarin resimleri,sultanların güzellik sırları,osmanlıda makyaj,osmanlı sultanlarının güzellik sırları,osmanlıda bakım kültürü,osmanlıda cilt bakımı,sultanların resmi
etiketler:,
6.909 defa okundu

YORUMLAR