Kategoriler

Osmanlıda Sultanların Güzellik Sırları

Kil İle Saç ve Cilt Bakımı

Kil, saç bakımı ve cilt bakımında kullanılmış. Kil üzerine su dökülerek kildanlıklar içerisinde bekletilmiş ve dibe çöken kil üzerinde su süzülüp kullanılmış. Kil saçı ve deriyi beslemesinin yanı sıra aynı zamanda saçları yumuşatır.

Sultanların Güzellik Sırları: Gül Yağı, Susam ve Zeytinyağı
El ve ayak bakımı da kadın güzelliğinde önemsenirdi. Susam ve zeytinyağı bitkilerle birlikte bakımları için kullanılmış fakat gül yağı daha çok tercih edilirdi. Zeytinyağı ya da susam yağı içinde gül yapraklarını bekletip bir süre sonra süzerek cilt için çok faydalı olan gül yağını elde ederlerdi.

Gül Suyu ve Gül Kokusu
Gül suyu sarayda tonlarca kullanılırmış. Cilt bu sayede nemlenir, temizlenir ve kırışıklıklar giderilirmiş. Aynı zamanda gül kokusu huzur verir ve hafif bir kokudur. Cilt hastalıklarını iyileştirmede ve cilt yaralarında çok kullanılmış. Osmanlı tıbbında bunların dışında gül yağı ruh hastalıkları için kullanılmış. Bunu İbn-i Sina’nın da kullandığı söylenilir. Hazımsızlıkların giderilmesinde de bal ve gül suyu karıştırılarak gül macunu elde edilirmiş.

osmanlıda sultanların güzellik sırları

Sayfalar: 1 2 3
Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: Osmanlıda güzellik anlayışı,osmanlıda sivilce tedavisi,keselenmenin püf noktaları,sultanlarin resimleri,sultanların güzellik sırları,osmanlıda makyaj,osmanlı sultanlarının güzellik sırları,osmanlıda bakım kültürü,osmanlıda cilt bakımı,sultanların resmi
etiketler:,
6.887 defa okundu

YORUMLAR