Kategoriler

Osteoporoz Kemik Erimesinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Kadınların menopoz dönemi sonrasında daha çok karşılaştıkları problemlerden bir tanesi osteoporozdur. Osteoporoz, kemiklerde mineral kaybı anlamına gelmektedir. Menopoz dönemindeki kadınların vücutlarındaki östrojen seviyesinde düşüş görülür. Bunun sonucu olarak da, kemiklerden kalsiyum atılımı başlayacaktır. Kemik erimesi olarak da bilinen osteoporozun belirtileri arasında en sık karşılaşılan etkiler: boy kısalması, sırt ağrısı; ve kalça kemiğinde kırılmadır. Pek çok kişi, osteoporoz belirtileri arasında sayılan etkiler ile karşılaşmadan, osteoporozun varlığından haberdar dahi olmaz. Kemik erimesi problemi ile erkekler de karşılaşırlar; fakat, kadınlardaki kemik erimesi, erkeklerdeki kemik erimesinden çok daha sık; ve etkili olmaktadır.

Kemik Erimesinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler
Kemik erimesinden korunmak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada, gün içerisinde 1000 mg ile 1200 mg arasında kalsiyum tüketilmesi gerektiğinden söz ediliyor. Bu miktar, iki kase yoğurt; ve iki su bardağı süt içildiğinde elde ediliyor. Bununla birlikte, tüketilen süt ve süt ürünlerinin az yağlı olmasına dikkat etmek de önemli. Bunun da yanında, süt ve yoğurt; süt ürünleri ile alımı yetersiz kaldığı durumlarda, takviye kalsiyum ürünlerinden de yararlanılabilir.

Kemik erimesinden korunmak için, sadece kalsiyum alımı da yeterli değil. Kemik erimesinden korunmak için, kalsiyum ile birlikte, magnezyum ve çinkonun da tüketilmesi gerekiyor. Magnezyum seviyesindeki azlık, D vitamininin vücuda yeterli oranda alınamamasının nedeni. Bu durum da kemik erimesinin nedenleri arasında yer alıyor.

Kemik erimesinden korunmak için D vitaminine de gereksinim vardır; ama, D vitamininin de gereğinden fazla alınmaması önerilmektedir. D vitamini eksiğinin karşılanmasının en doğal yolunun güneş olduğu belirtilmekle birlikte, eğer evden dışarı çıkamayacak durumda iseniz D vitamini takviyesine başvurmanız önerilmektedir.

Kemik erimesinden korunmak için, vücuttan mineral atılımını kolaylaştıran besinlerden uzak durmanız gerekmektedir; ve bu besinlerin arasında, tuz; ve şeker de yer almaktadır. Dolayısı ile, kemik erimesinden korunmak için, tuzdan; ve şekerden uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız.
Kemik erimesinden korunmak için, ihtiyacınız olandan daha fazla et, yumurta, balık, ya da tavuk tüketmemeniz gerekmektedir. Çünkü belirtilen besinler, vücuttan kalsiyum atılımını hızlandırmaktadırlar. Bunun yerine, yoğurt, cacık, ve ayran tüketmeniz önerilmektedir.

Osteoporozdan korunmak için daha az kahve tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kahvenin içeriğinde yoğun olarak bulunan kafein, kalsiyum atılımını hızlandırdığı gibi, alınan kalsiyumun emilimini de zorlaştırmaktadır.
Osteoporozdan korunmak için her gün düzenli olarak egzersiz yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Sizin için en ideal sporun yürüyüş olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte yüzme de, vücuttaki tüm kasları çalıştırması sebebiyle, yüzme imkanı olanlar için önerilen egzersizler arasında yer almaktadır.
Osteoporozdan korunmak için, içtiğiniz suyun bile öneminin olduğunu biliyor muydunuz? İçtiğiniz suyun mineral seviyesi bile sizin kemik erimesine karşı daha dik durmanıza olanak tanıyabilmektedir. Bundan dolayı, içtiğiniz suyu düzenli olarak değiştirmeniz önerilirken, günde bir ya da iki sefer de maden suyu içmeniz önerilmektedir.
Kemik erimesinden korunmak için yapmanız gereken bir başka şey de, vücut kitle indeksinizin, yaşınıza ve boyunuza uygun olması gerektiğidir. Bu nedenle, şişmansanız, kilo vermeniz önerilmektedir.

Bu Yazıya Bir Yorum Yapılmış

Konunun anahtar kelimeleri: ibrahim saraçoğlu osteoporoz tedavisi,osteoporoz bitkisel tedavisi,osteoporoz bitkisel tedavi,ibrahim saracoğlu osteroparoz,ibrahim saraçoğlu osteoporoz tedavisi kalsiyum depolama kürü,ender sara,osteoporoz saracoglu,kemik erimesi için şifalı bitkiler ibrahim saraçoğlu,kemik erimesinde yapılması gerekenler,kemik erimesi için yapılması gerekenler
etiketler:,
2.166 defa okundu

YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. sütün kemik erimesine karşı içilmesi gerektiği fikri çürümüş süt ve süt ürünlerinin kemik erimesi yaptığı kanıtlanmış.Brkoli ve lahana öneriliyor doğru bildiğimiz yanlışlardan biride süt gerçeği…