Kategoriler

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz: Sahur ve İftarda Neler Yemeli?

Uzmanlar ramazanda formunu korumak isteyenlere mutlaka sahura kalkın önerisinde bulunuyorlar

Ayrıca uzmanlar ramazanda kilo almamak için sadece sahura kalkmak da yeterli değil diyerek sahur yemeklerini azar azar, iyice çiğnenerek yenmesini tavsiye ediyorlar. Bunların yanında ideal sahur yemekleri olarak çiğ sebze, domates ve salatalık gibi yiyeceklere önem verilmesi gerekliliğini belirtiyorlar.

İftar vaktinde ise orucu hafif besinlerle açtıktan sonra, sebze yemekleri tüketip, ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini belirten uzamanlar, ramazan süresince bol bol su içip, gün içindeki susuzluk giderilmesini gece yatarken de tercihen süt veya sütlü besinleri gün içinde tok kalmak için tüketilmesini gerektiğini öneriyorlar.

Ayrıca uzmanlar iftar yemeklerini ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmamasına özen gösterilmemesini ve iftarda önceliği sulu yemek olaraktan çorbaya verilmesi ve bunun ardından bir süre bekleyip, mideyi dinlendirdikten sonra yemeğe tekrar devam edilmesini öneriyorlar.

Sindirim ya da mide problemi yaşayan hastaların ise iftarda beyaz ekmek yerine kepekli ya da çavdar ekmeğinin kullanılmasında fayda olduğu belirtiliyor.

Yine uzmanlar İftarda genel olarak vücudu yorduğundan ve sindirimi güç olduğundan etli yemeklerden kaçınılması gerektiğini fakat, vücudun direncini kaybetmemesi için etli yiyeceklere de ara sıra yer verilmesini tavsiye ediyorlar. Ramazan süresince yenilen et yemeklerinin yağsız olmasında sindirim kolaylığı açısından faydalı olacağı için dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bu Yazıya Bir Yorum Yapılmış

Konunun anahtar kelimeleri: maranki ramazan,ender saraç sahurda ne yemeliyiz,ramazanda sahurda ne yenmeli,iftar sahur saglık maranki,ideal sahur yemekleri,sahurda ne yemeliyiz ender saraç,ramazanda nasıl beslenmeliyiz ağustos ayında,oruçta nasıl yemek yemeli,ender saraç sahur yemekleri,ibrahim saracoğlu ramazan ayinda nasil beslemliyiz
etiketler:,
1.410 defa okundu

YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. Peki hocam sahurda tereyq tuketmine ne diyosunuz yada kaymak bal …