Kategoriler

Rujun Zararları Var Mıdır, Nelerdir?

 

Her ne kadar rujların renkli görünümleri ve dudaklara verdikleri güzellikler onların zararsız ve masum maddeler gibi görünmesine yol açsa da rujun zararlarını öğrenmek isteyen bayanlar için sayabileceğimiz onlarca farklı şey var. Başta ucuz ruj ürünlerinin üreticileri, kalıcılığı sağlamak, renklerin tonunu tutturmak ve etkilerinin güçlenmesi için ürünlerine sağlığa zararlı şeyleri koyabiliyor ve yıllar içerisinde bu durum vücutta birikerek sağlığın bozulmasına neden olabiliyor. Kadınların hayatları boyunca, yapılan araştırmalar kaç kilo ruj yediklerini göstermektedir ve bu yenilen rujların içerisinde yer alan zararlı metaller, sentetikler ve yapay malzemeler uzun vadede maalesef sağlığı tehdit eder hale gelmektedir. Kurşun ve krom özellikle dudakta rujların daha uzun süre kalmaları için kullanılan malzemeler arasında yer alıyor ve sinir sistemi hastalıklarına yol açtıkları da kanıtlanmış durumdadır. Bunun yanı sıra bu maddeler kanser gibi rahatsızlıklara da yol açabilmekte, ayrıca son dönemlerde karşılaşılan kanser durumları ile de ilişkilendirilmektedir.

Özellikle bilinmedik markalar ve çok ucuza satılan rujlar çok daha fazla bir şekilde bu ağır metalleri kullanıyor ve pahalı çözümler yerine rujların güzel görünmesi için bu tip yöntemlere gidebiliyorlar. Ruj seçimleriniz sırasında dolayısıyla ucuza kaçmamalı, güven duyduğunuz ve kaliteli markaları kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü daha doğal yollarla kalıcılık ve güzelliğin yakalanması kaliteli üretim gerçekleştiren ve ürün geliştirmeye para yatıran firmaların ürünlerinde mümkün hale geliyor.

Yine de belli malzemelerin kullanımının her rujda zorunlu olması, biraz daha ruj kullanımına dikkat etmemizi gerektiriyor. Sık sık özellikle dudaklarını yalayanlar ve bu şekilde ruju yutanlar biraz daha özenli olmalıdır. Gerekli olmadıkça gün içerisinde ruj kullanımını sınırlandırmanız genel sağlık açısından çok daha faydalı olacaktır. Burada tabi ki hamile anne adaylarının da dikkatini çekmek gerekir. Karnınızdaki çocuğa vücudunuza aldığınız ağır metallerin geçeceği kesin ve sizin kadar bünyesi toleranslı olmayan anne karnındaki bebeklerin ağır metallerden etkilenmesi de daha olasıdır.

Sadece bu nedenle ruj değil, genel anlamda kozmetik malzemelerini mecbur kalmadıkça gebeliğiniz süresince kullanmamanızı öneririz. Olabildiğince kaliteli ve temiz ürünleri ise özel gün ve gecelerde kullanmanız hem anne hem de çocuk açısından daha sağlıklı olacaktır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: rujun dudaklara zararları,rujun zararları,ucuz ruj zararları,simarik ruj,rujun zararlari,rujun göze zararı,bilgiyolu rujunzararları,rujun bebeklere zararlari varmidir,rujların zararları,ruj faydalımı zararlımı
255 defa okundu

YORUMLAR