Kategoriler

Saç Dökülmesi ve Önleme Yöntemleri

 

Saç dökülmesine iyi gelenler

Saç dökülmeleri günümüzde oldukça popüler bir sorun haline gelmiştir. Gerek yetersiz beslenme, gerek kullanmakta olduğunuz tıbbi ilaçların yan etkileri ve daha birçok neden, saç dökülme problemine yol açmaktadır. İşte saç dökülmesi için iyi gelen doğal yöntemler;

Zeytinyağı tedavisi;

Kurumuş, bitkin ve yıpranmış vaziyette olan saçlar öncelikle daha kolay dökülür. Zeytinyağı ile uygulayacağımız doğal tedavi yöntemi, bunun önüne geçebileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. 2 yemek kaşığı katkısız zeytinyağını, saçlarımıza parlaklık kazandırmak ve dökülmesini önlemek için saç tellerinizin tümüne temas edecek şekilde, eldiven yardımı ile derimize yediriyoruz. Havlu ya da başörtü türevi bir ürünü ardından zeytinyağınızı ve derinizin emmesi için başımıza bağlıyoruz.

Saçlarımızı, yarım saat sonra yıkıyoruz. Günde en az 2 en fazla 3 kere tekrarlamamız halinde saçlarınızın dökülmesi engelleyecektir.

Saç dökülmesine son verin; kakao yağı

Saç dökülmesi sorununu kakao yağı tedavisi, bertaraf eden bir uygulamadır. Koyu renk saç rengine sahip kişiler tarafından çoğunlukla kullanılır. Bu empoze yöntemi biraz detaylı olsa da kesin bir çözüm sunan tedavi yöntemidir. Bir tencereye suyu kaynatarak, 1 çay fincanı ayçiçeği yağı, 1 yemek kaşığı kakao yağı ve 1 çorba kaşığı kuru lanolini bir kabın içerisine ekleyerek kaynayan suyun içinde eritmeye başlayın. Eklene yağların tümü eridiğinde kaynar suyun içerisinden kabı çıkartıp ufak bir kaşık yardımı ile karıştırın. 1 yemek kaşığı suyu elde ettiğimiz karışım içerisine koyup, karıştırmaya devam edin. Başınıza ortaya çıkan sıvıyı sürün ve yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayıp, durulayabilirsiniz.

Saç dökülmesine mayonez tedavisi;

Bir diğer kuru, yıpranmış ve dökülmeye müsait olan saçların nedeni de saç derisinde yer alan gözeneklerin farklı nedenlerden dolayı tıkanmasıdır. 1 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı bitkisel yağ ve 1 adet yumurtayı bir kap içerisinde çırparak, karıştırın. Saç derinize elde ettiğiniz bu karışı iyice yedirin, solüsyon sürüldükten sonra iyice dağılması için kalın kesim bir tarak ile tarayın ve 15 dk kadar bekletin. daha sonra her zaman yaptığınız gibi yıkayıp, durulayın. Derinin bu işlem nem kazanmasına, gözeneklerin açılmasına ve saçın yağ ile beslenmesine yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


312 defa okundu

YORUMLAR