Kategoriler

Saçların Yağlanmaması İçin Doğal Bakım

 

İnsan vücudunda saçlar görselliği bütünleyen, güzelliği sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Bilinenin aksine saçların yağlanması da insan vücudu için çok önemli bir cilt sorunudur. Çünkü saçlar değil asıl yağlı olan saç derileridir. Saçlara doğru saç derisinde oluşan yağlanma yayılarak saçların da yağlanmasına neden olur.

Aşırı şekilde saçlarda oluşan yağlanmayı engellemek için; bu saç tipleri için geliştirilen ve doğal ürünlerin bulunduğu şampuanlar kullanılmalıdır.

Çok sık olarak yağlı saçların yıkanması saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına bu da daha çok yağlanmaya neden olur. Yağları saçları, bu durumu engellemek adına gün aşırı yıkamak gerekir.

Ilık su yardımı ile şampuan kullanmadan önce saçlarda bulunan yağlanmanın arındırılması daha sonra şampuanla yıkanması gerekmektedir. Hatta saçları ılık su ile yıkayıp soğuk su ile durulamayı gerçekleştirmek yağlı saçlar için daha etkin bir yöntemdir.

Yağlı saçlar için her ne kadar kullanılan şampuanlar etkili olsa da içeriğinde yer alan kimyasal maddeler insan vücudu için zararlı olabilmektedir. Doğal yöntemleri bu nedenle her zaman tercih etmek sağlık açısından daha önemli bir durumdur. Saçlarınızda ve saç derilerinizde tarifini vereceğimiz birkaç kür ile yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

–       1 tatlı kaşığı kekiği ve biberiye bitkisini 1,5 su bardağı kaynar suda demleyin. Bir süre karışımı bekletin ve saç diplerine daha sonra iyice yedirin.

–       İki tutam sarı kantaron yaprak ve ezilmiş kökü, iki tutam ısırgan otu yaprağı  1 litre suya karıştırarak saçlara uygulayın.

–       4 adet yumurta çırpılıp hafifçe saçlara masaj yapılır. 15 dk bu şekilde beklenir. Daha sonra iyice durulanır. Bir bardak gül suyu ile isteğe göre durulanır.

–       Saçlara elma sirkesi çok iyi gelir. Elma sirkesi karıştırılmış su ile yıkama sonrası durulamasını yaparak çözüme kavuşabilirsiniz.

Hiçbir kimyasal içerikli kozmetik ürünleri de verilen bitkisel kür tariflerinde de görüldüğü gibi kullanmadan saç bakımı yapılabilir, cilt sorunu haline gelen ve sosyal hayat yaşantısında olumsuz durumlara yol açabilecek saç yağlanmasından bu şekilde kurtulabilirsiniz.

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


73 defa okundu

YORUMLAR