Kategoriler

Şifalı Bitkiler Badem: Bademin Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler içinden bademin faydalarından bahsetmek istiyoruz. Bademin yararları, bademde bulunan vitaminler hakkında bilgiler vereceğiz. Bademin farklı çeşitleri bulunur ve içerdiği vitamin, mineral ve yağ asitleri bakımından sağlık açısından önemlidir. Bol miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve proteinin minerallerinin yanı ısra A, C, E vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Tatlı ve acı olmak üzere birçok faydası bulunan bademin iki çeşidi bulunur. Olgunlaşma döneminde bademin toplanan ham haline çağla adı verilir. Çok kısa sürede çağla tüketilmesi gereken ve baharın geldiğini haber veren meyvelerden biridir.
Sağlık açısından da birçok katkısı bulunan ve kuruyemişler arasında yer alan badem, genç ya da yaşlı her kesim tarafından tüketilmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi özelliği bademin faydaları arasından en önemlisidir. Sıklıkla hamileler ve gelişme çağındaki çocuklar tarafından besin değerlerinden dolayı tüketilmelidir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için de badem, gereken vitamin ve mineral desteğinin karşılanmasını sağlar. Badem lif açısından da zengin olduğu için kolesterolün düşmesini sağlar, bademin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini yapılan araştırmalar azalttığını gösterir. Beden ve zihin yorgunluğunu gidermesi ve vücuda enerji vermesi de bademin faydaları arasında yer alır. Enerjinizin gün içerisinde düştüğünü hissettiğiniz anlarda bir avuç badem yemek, canlanmanız için yeterli olacaktır. Soğuk algınlığı ya da grip esnasında tüketildiğinde ise hastalığı çabuk atlatmaya yardımcı olması da bademin faydaları arasındadır. Yaşlanmanın cildinizdeki belirtilerinin oluşmasını antioksidan özelliği ile geciktirir ve cildinizin daha canlı ve sıkı bir şekilde görünmesini sağlar. Bademin faydaları arasında gün içinde tüketildiğinde tok tutması da yer alır. Kan şekerinizin öğün aralarında düşmesine engel olmak için badem tüketebilirsiniz. Yaraların da hızlıca iyileşmesini içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde sağlar. İdrar yollarındaki enfeksiyonu azaltması da bademin faydaları arasında yer alır ve kabızlığın giderilmesine de yardımcı olur.bademin faydaları
Rahatlıkla her öğünde temin edebileceğiniz bademi her gün sabah kahvaltısın da ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Çağla halindeyken de badem, yenilebildiği gibi kuruyemiş olarak da tüketilebilir. Yemeklerde, tatlılarda da aynı zamanda kullanılır ve yağı da çıkarılır. Genelde badem yağı tek başına cilt ve saç bakımında ya da karışım yapmak için kullanılır. İçeriğinde yer alan E vitaminin saçlar ve cildi canlandırması da bademin faydaları arasındaki en önemli maddelerden biridir.

Şifalı Bitkiler Badem

Suna Dumankaya Badem Maskesi Tarifi

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: badem kuruyemi,badem kuruyemiş sifa,ham badem yararları
237 defa okundu

YORUMLAR